Vysokým Tatrám hrozí, že prídu o štatút národného parku

19.09.2008 Poprad

Bratislava 18. septembra (TASR) - Vysokým Tatrám hrozí, že prídu o štatút národného parku. Svetová organizácia ochrany prírody upozorňuje, že podnikateľský boom, ktorý zachvátil tieto hory, sem nepatrí.
Vo svojom dnešnom hlavnom spravodajstve to uviedla Slovenská televízia s tým, že na Slovensko sa chystá komisia, ktorá má prívlastok \"národný park\" prehodnotiť.

Misia, ktorá zaraďuje národné parky do kategórií, prišla na Slovensko po kalamite z 19. novembra 2004 a pripravila 18 odporúčaní, aby nedošlo po víchrici k nekontrolovateľnému zastavaniu územia. Avšak to, čo sa v Tatrách deje, je podľa citátu z listu komisie v rozpore s odporúčaniami medzinárodnej misie.

Ak by sa tieto hrozby naplnili a TANAP by bol preradený do nižšej kategórie, teda na chránenú krajinnú oblasť, znamenalo by to podľa STV medzinárodný škandál. Zelenú na rozvoj podnikateľských aktivít a rozšírenie zjazdoviek pritom dali štátni ochranári.

Mesto Vysoké Tatry i developeri kritiku odmietajú s tým, že ochranu prírody rešpektujú. \"Môžem potvrdiť, že ministerstvo životného prostredia dostalo takýto list a pripravujeme odpoveď o niekoľko dní, \" povedal pre STV hovorca rezortu Peter Višváder.
 

Vyberte región