Zomrel významný ruský a sovietsky maliar Oskar Rabin

08.11.2018 Celý región

Moskva 8. novembra (TASR) - Významný predstaviteľ sovietskeho undergroundu Oskar Rabin zomrel v stredu vo Florencii vo veku 90 rokov. Informovala o tom rozhlasová stanica Echo Moskvy, ktorá dodala, že umelca pochovajú v sobotu na cintoríne Pere-Lachaise.

Podľa francúzskych médií zomrel v nemocnici na komplikácie po infarkte.

Rabin študoval maliarstvo v Rige a potom aj na Surikovovom výtvarnom inštitúte v Moskve, odkiaľ ho však v roku 1949 vylúčili pre jeho formalizmus.

Koncom 50. rokov založil združenie nonkonformných umelcov Lianozovská škola. Jeho maliarske dielo je ovplyvnené expresionizmom. Kritici výtvarného umenia ho označujú za "klasika nonkomformizmus" alebo "Solženicyna maliarstva".

V roku 1974 patril k organizátorom povestnej tzv. Buldozérovej výstavy, ktorá sa konala pod holým nebom na otvorenom priestranstve v moskovskej štvrti Beľajevo.

Organizátori na ňu pozvali nielen milovníkov umenia, ale aj zahraničných diplomatov. Moskovské úrady však nariadili, aby boli inštalované diela zničené buldozérmi a polievacími autami. Návštevníkov výstavy polícia rozohnala.

Tento zásah mal odozvu v západnej tlači. Pod týmto tlakom boli sovietske úrady donútené povoliť podobnú výstavu, tentoraz usporiadanú v Izmajlovskom parku v Moskve.

Rabina v roku 1977 zadržali na základe podozrenia z príživníctva. V roku 1978, keď bol vo Francúzsku, mu na základe rozhodnutia najvyšších sovietskych orgánov bolo odobraté sovietske občianstvo. Rabin potom získal francúzske občianstvo, žil v Paríži, pričom však o sebe stále hovoril, že je ruským umelcom. Tvrdil, že v jeho maľbách "vidieť Rusko". Ruský pas mu vrátili v roku 2006.

Rabinove diela vystavuje Tretiakovská galéria v Moskve, Ruské múzeum v Petrohrade i Centrum Georgea Pompidoua v Paríži.
 

Vyberte región