Požiar v Kalifornii: Počet obetí stúpol na 31

12.11.2018 Celý región

Paradise 12. novembra (TASR) - Počet obetí rýchlo sa šíriacich lesných požiarov, ktoré už niekoľko dní pustošia Kaliforniu, stúpol v nedeľu na 31. Stalo sa tak po tom, ako našli ďalších šesť tiel, čím sa Camp Fire na severe Kalifornie môže stať lesným požiarom s najväčším počtom obetí v dejinách tohto amerického štátu.

Telá piatich ľudí objavili na severe v ich zhorených domoch a šieste vo vozidle, informoval šerif okresu Butte County Kory Honea. Nezvestných je ďalších 228 ľudí.

Camp Fire si od štvrtka, keď vypukol, vyžiadal 29 ľudských životov a zničil viac ako 6700 budov. O stovky kilometrov na juh má iný požiar ohrozujúci pobrežné mesto Malibu na svedomí najmenej dvoch ľudí. V tejto oblasti hlásili aj rabovanie a došlo aj zatýkaniu, uviedla polícia.

V najbližších dňoch sa očakáva zosilnenie vetra, ktorý môže urýchliť šírenie ohňa, čím sa zvyšuje naliehavosť evakuačných nariadení, upozorňujú úrady. V súčasnosti sa evakuačné nariadenia týkajú približne 150.000 ľudí, prevažne na juhu Kalifornie, kde bolo zničených takmer 180 objektov, informuje agentúra AP.

Viac ako 8000 hasičov bojuje celkovo s troma veľkými lesnými požiarmi na ploche približne 1000 kilometrov štvorcových na severe a juhu Kalifornie. Na severe podľa šerifa Honeu sú niektoré štvrte spustošené tak, že "je veľmi ťažké určiť, či tam môžu alebo nemôžu byť ľudské pozostatky". Na severe sa podarilo dostať pod kontrolu 25 percent z požiaru a na juhu iba 10 percent. Hasiči odhadujú, že požiar budú mať plne pod kontrolou do troch týždňov.

Dvadsaťdeväť obetí požiaru Camp Fire sa vyrovnalo smrteľnej bilancii požiaru v Griffith Parku v Los Angeles z roku 1933, aj keď séria lesných požiarov vo vinohradníckom kraji na severe Kalifornie zabila minulý rok 44 ľudí a zničila viac ako 5000 domov.
 

Vyberte región