Zomrel herec Lubomír Kostelka, známy z kultových filmových komédií

28.11.2018 Celý región

Praha 28. novembra (TASR) - Vo veku 91 rokov zomrel po náhlej srdcovej príhode český herec Lubomír Kostelka, známy predovšetkým z filmových komédií. Okrem kľúčovej úlohy Gullivera v dráme Případ pro začínajícího kata (1969) vytvoril stovky menších postáv, od zlodeja Pajdáka vo filme Páni kluci až po deda Fandu v prvých dvoch dieloch veselohry Babovřesky režiséra Zdeňka Trošku. Informácie priniesol portál iDNES.cz.

Redakcii potvrdil správu o úmrtí hercov syn Martin Kostelka. Podľa jeho slov "otec dostal zápal pľúc a jeho srdce to už nevydržalo".

Lubomír Kostelka sa narodil 31. marca 1927 v Přerove, kde jeho otec pracoval ako strojvodca na železnici. Prežil tu svoje detstvo, aj keď počas prázdnin chodieval do Vyškova na Morave, odkiaľ pochádzala jeho mama. Nastúpil na obchodnú akadémiu, no počas okupácie ho vylúčili, a tak sa vyučil za elektrikára. Nastúpil potom na elektrotechnickú priemyslovku a tu sa zoznámil so svojím dlhoročným kamarátom, legendárnym hercom Vladimírom Menšíkom.

Popri matke, ktorá mu tiež vštepovala lásku k divadlu, ho práve toto stretnutie nasmerovalo k hereckej profesii. Začali spolu študovať na dramatickom oddelení brnianskeho konzervatória, ktoré sa neskôr pretransformovalo na Janáčkovu akadémiu múzických umení. V roku 1953 začal hrať v divadle v Českom Tešíne, potom prešiel do Divadla bratří Mrštíků v Brně.

V roku 1956 sa Lubomír Kostelka presťahoval do Prahy. Menšík mu sprostredkoval stretnutie s Janom Werichom, ktorý ho prijal do svojho súboru ABC. V roku 1963 však opäť spolu s Menšíkom začali pracovať takmer výhradne pre film a televíziu a v divadle Kostelka hosťoval zriedkavejšie.

Prvými filmami, v ktorých sa roku 1957 Lubomír Kostelka objavil, bola Škola otců (réžia Ladislav Helge) a satira Konec jasnovidce (Vladimír Svitáček, Jan Roháč). V 60. rokoch 20. storočia si zahral v celej sérii populárnych komédií, napríklad Kdo chce zabít Jessii? (Václav Vorlíček, 1966), či Fantom z Morrisvillu (Bořivoj Zeman, 1966), kde stvárnil svojrázneho indického fakíra chovajúceho tigre.

Hneď počas roka 1967 prišli ďalšie komédie Přísně tajné premiéry (Martin Frič), experimentálny pospiatky premietaný Happy end (Oldřich Lipský) či paródia na špionážne filmy Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky (Václav Vorlíček). Výnimočný bol Případ pro začínajícího kata (Pavel Juráček, 1969), v ktorom si Lubomír Kostelka zahral svoju jedinú hlavnú postavu Gullivera.

V legendárnej komédii Pane, vy jste vdova! (Václav Vorlíček, 1970) stvárnil lojálneho komorníka a v ďalšej snímke Čtyri vraždy stačí, drahoušku (Oldřich Lipský, 1970) hral pre zmenu policajta. V komédii Jak utopit Dr. Mráčka aneb konec vodníků v Čechách (Václav Vorlíček, 1974) sa podobne ako v množstve ďalších filmov stretol so svojím priateľom Vladimírom Menšíkom. Spolu nielen hrávali, ale často aj popíjali a oslovovali sa dôverne "Ládine" a "Lubine". Už v staršom veku hral Kostelka v "seniorskom" filme Vladimíra Michálka Babí léto (2001).

Podobne dlhý by bol aj zoznam seriálov, v ktorých Lubomír Kostelka účinkoval. Väčší priestor dostal napríklad vo vojnovom seriáli Vlak dětství a naděje (Karel Kachyňa, 1985), v prvorepublikovom poetickom seriáli Bylo nás pět (Karel Smyczek, 1994) a v populárnom Ranči u zelené sedmy (Miroslav Balajka), ktorý nakrúcal až do roku 2005.

Spomienky na Vladimíra Menšíka spracoval v knihe Nejen v kuchyni s Vladimírem Menšíkem, do ktorej zakomponoval aj svoje kulinárske skúsenosti. Práve varenie a chalupárčenie patrili k veľkým koníčkom Lubomíra "Lubina" Kostelku, ktorý trávil na vidieku aj roky dôchodku. Za vedľajšiu úlohu v snímke Kuře melancholik (Jaroslav Brabec, 1999), bol Lubomír Kostelka nominovaný na Českého leva.
 

Vyberte región