Košice a Prešov budú spolupracovať na projekte EHMK 2013

02.10.2008 Prešov

Prešov 2. októbra (TASR) – Hlavní predstavitelia prešovskej a košickej mestskej samosprávy Pavel Hagyari a František Knapík na dnešnom stretnutí v Prešove potvrdili ochotu spolupracovať pri príprave a realizácii projektu ...
Obe mestá sa v súboji o tento prestížny titul začiatkom septembra dostali do záverečného finále, z ktorého vyšli víťazne Košičania. Spolupráca Košíc s prešovským regiónom sa bude uskutočňovať najmä na úrovni spoločných projektov konkrétnych kultúrnych inštitúcií a osobností z tejto oblasti. Jej garantom bude pripravovaná nezisková organizácia, založená mestom Košice, ktorá bude celý projekt Košice – Interface 2013 realizovať.
Primátori oboch miest sa dohodli, že budú spolupracovať na tematických projektoch: súmestie Košice – Prešov, menšiny v regióne východné Slovensko, kultúra marginalizovaných skupín, nová kultúra o vode, Andy Warhol a ekuména. Všetky tieto témy boli zadefinované v memorande o spolupráci podpísanom začiatkom júna tohto roka. Spolupráca samospráv bude ďalej zahŕňať projekty amatérskeho i profesionálneho umenia, lokálnych televízií a zámery v oblasti vzdelávania.
Vzhľadom ku geografickej a kultúrnej blízkosti miest sa viaceré témy a partneri v projektoch vzájomne prelínajú. Projekt Košice – Interface 2013 si kladie za cieľ vytvoriť nové medzinárodné centrum kreatívneho priemyslu ako reálnu rozvojovú bázu pre celý Karpatský región a vyvážiť tak pozornosť, ktorá sa momentálne venuje prevažne západu krajiny.
 

Vyberte región