Minister Lajčák sa rozhodol podať demisiu

29.11.2018 Bratislava

Bratislava 29. novembra (TASR) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák (nom. Smer-SD) sa v nadväznosti na štvrtkové prijatie uznesenia NR SR o Globálnom pakte OSN o migrácii rozhodol podať demisiu. TASR o tom informoval hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Boris Gandel.

"Detaily k tomuto kroku zverejníme po jeho rozhovore s predsedom vlády SR Petrom Pellegrinim a prezidentom SR Andrejom Kiskom," dodal hovorca.

Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) zatiaľ informáciu komentovať nechce. "Predseda vlády sa vyjadrí potom, ako mu bude tento návrh na demisiu doručený," informovala TASR premiérova hovorkyňa Patrícia Macíková.

Chronologický prehľad doterajších ministrov zahraničných vecí SR

Milan Kňažko – Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS)

1. január 1993 - 21. marec 1993

Bol prvým ministrom zahraničných vecí samostatnej Slovenskej republiky vo vláde Vladimíra Mečiara. Pre nezhody s ním ho Mečiar navrhol odvolať, vtedajší prezident Michal Kováč pôvodne nesúhlasil.


Jozef Moravčík – HZDS

22. marec 1993 - 14. marec 1994

Stal sa ministrom vlády Vladimíra Mečiara, aj on sa s ním dostal do sporu a po páde Mečiarovej vlády sa stal premiérom až do predčasných volieb 30. septembra a 1. októbra 1994.


Eduard Kukan – Demokratická únia (DÚ)

16. marec 1994 - 13. december 1994

Bol ministrom vo vláde Jozefa Moravčíka, ktorá po predčasných voľbách skončila.


Juraj Schenk – HZDS

13. december 1994 - 26. august 1996

Bol šéfom diplomacie v tretej Mečiarovej vláde. Požiadal o odchod z funkcie zo zdravotných dôvodov.


Pavol Hamžík – HZDS

27. august 1996 - 26. máj 1997

Juraja Schenka vystriedal na čele diplomat Pavol Hamžík. Z vlády odišiel po tzv. zmarenom referende.


Zdenka Kramplová – HZDS

11. jún 1997 - 30. september 1998

Po Hamžíkovom odchode sa stala v poradí treťou ministerkou zahraničných vecí tretej Mečiarovej vlády. Po voľbách 25. a 26. septembra 1998 podala demisiu.


Jozef Kalman Združenie robotníkov Slovenska (ZRS)

1. október 1998 - 29. október 1998 (podpredseda vlády SR poverený riadením MZV SR)

Bol dočasne poverený vedením rezortu v období, keď po voľbách 25. a 26. septembra dosluhovala vláda Vladimíra Mečiara a novú vládu zostavoval Mikuláš Dzurinda.


Eduard Kukan – Slovenská demokratická koalícia (SDK)

30. október 1998 - 16. október 2002

Dnešný europoslanec bol ministrom zahraničných vecí v prvej vláde Mikuláša Dzurindu.


Eduard Kukan – Slovenská demokatická a kresťanská únia (SDKÚ-DS)

15. október 2002 - 4. júl 2006

Kukan bol počas celého volebného obdobia ministrom aj v druhom kabinete Mikuláša Dzurindu.


Ján Kubiš, nominant strany Smer - sociálna demokracia

4. júl 2006 - 26. január 2009

Kariérny diplomat viedol ministerstvo zahraničných vecí v prvej vláde Roberta Fica. Post opustil, aby mohol vykonávať funkciu výkonného tajomníka Európskej hospodárskej komisie OSN.


Miroslav Lajčák – nominant Smer-SD

27. január 2009 - 8. júl 2010

Skúsený kariérny diplomat vystriedal Kubiša v prvej Ficovej vláde.


Mikuláš Dzurinda – SDKÚ-DS

9. júl 2010 - 4. apríl 2012

Dvojnásobný expremiér Dzurinda bol ministrom zahraničných vecí v kabinete Ivety Radičovej.


Miroslav Lajčák – nominant Smer-SD

4. apríl 2012 - 23. marec 2016

Miroslav Lajčák sa po voľbách v marci 2012 a víťazstve Roberta Fica vrátil na svoj post.


Miroslav Lajčák – nominant Smer-SD

Od 23. marca 2016

Aj po ostatných marcových voľbách v roku 2016 zostal vo funkcii Miroslav Lajčák.
 

Vyberte región