Na štítoch osadia ďalšie panoramatické informačné tabuľky

03.10.2008 Poprad

Vysoké Tatry 3. októbra (TASR) - Do konca tohto roka plánuje OZ Tatry-EÚ-Vrcholy osadiť na štítoch Vysokých Tatier ďalších desať panoramatických informačných tabuliek
Tie majú poskytnúť návštevníkom slovenských veľhôr viac informácií o turisticky atraktívnych lokalitách. Uviedol to dnes na Chate pod Soliskom počas stretnutia s novinármi predseda tohto občianskeho združenia Milan Kapusta.
Projekt Panoramatické informačné tabuľky v Tatrách, v rámci ktorého sa uskutočňujú tieto aktivity, si kladie za cieľ zlepšenie informovanosti turistov, skialpinistov a horolezcov o výhľadoch z jednotlivých vrcholov a bezpečnejšiu orientáciu vo vysokohorskom teréne. \"V priebehu tohto týždňa sme osadili dve tabuľky na vrchole Predného Soliska, ďalšie inštalujeme na Jahňacom štíte, Východnej Vysokej a v Lomnickom sedle. Tieto miesta sú turisticky dostupné a často sa stáva, že ľudia nemajú dosť informácií o tom, na čo sa práve pozerajú. Na duralovej tabuľke formátu A4 nájdu podrobnosti o mieste, na ktorom sa práve nachádzajú. Rovnako je na nej laserom vygravírovaná panoráma výhľadu s popisom jednotlivých štítov a údolí, \" povedal pre TASR Kapusta.
Vzhľadom na to, že uvedené územia sa nachádzajú v štvrtom a piatom ochrannom pásme prírody, realizátori projektu museli požiadať o povolenie tejto činnosti Krajský úrad životného prostredia v Prešove. Odborným garantom projektu je riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga. Tohtoročné aktivity občianskeho združenia finančne podporil Prešovský samosprávny kraj prostredníctvom NEFO fondu sumou 100.000 Sk (3320 eur).
Predseda OZ Tatry-EÚ-Vrcholy Milan Kapusta, ktorý v prešovskom regióne pôsobí ako fotograf Tlačovej agentúry Slovenskej republiky dodal, že prvú informačnú tabuľku inštalovali s finančnou podporou Úradu vlády SR ešte v roku 2006 na vrchole Veľkej Svišťovky v masíve Lomnického a Kežmarského štítu. Súčasťou tejto akcie bolo aj vyčistenie tamojších turistických chodníkov v spolupráci so Slovenským skautingom. V budúcom roku plánuje OZ v spolupráci s poľskou záchrannou horskou službou osadiť informačné tabuľky aj na tatranských štítoch, ktoré tvoria hranicu s našimi severnými susedmi.
 

Vyberte región