Slovenskí autori predstavujú na festivale sedem filmov

09.10.2008 Poprad

Poprad 9. októbra (TASR) - Slovenskí autori majú najsilnejšie zastúpenie na XVI. Medzinárodnom festivale horských filmov (MFHF) v Poprade, ktorý otvorili v stredu (8.10. ) večer a potrvá do nedele 12. októbra.
O hlavnú cenu súťaží 43 filmov zo 17 krajín, pričom Slovensko reprezentuje sedem snímok, medzi nimi aj najnovší titul režiséra Pavla Barabáša Carstensz - siedma hora.
Filmy hodnotí trojčlenná medzinárodná porota, ktorej predsedá Jiří Hladík z Českej republiky. Ďalšími členmi sú Peter Chrzanowski z Kanady a Alex Gavan z Rumunska. Riaditeľka festivalu Mária Hámorová informovala, že celkový čas filmových projekcií predstavuje 1452 minút, čo je o 200 minút viac než vlani.
Priestor dostali predovšetkým súťažné filmy. Jediným nesúťažným blokom bude projekcia venovaná spomienke na sira Edmunda Hillaryho, ktorý bol čestným hosťom MFHF v Poprade v roku 1994. Diváci uvidia dokumentárny zostrih z jeho pobytu na popradskom festivale a film austrálskeho režiséra Michaela Dillona o charitatívnych a humanistických aktivitách E. Hillaryho v Nepále.
Tohtoročným čestným hosťom MFHF je nemecký lezec, uznávaný \"pieskár\" Bernd Arnold, autor najväčšieho počtu prvovýstupov v labských pieskovcoch. Súčasťou festivalého diania pod Tatrami bude päť besied s hosťami a členmi poroty. Program dopĺňa tradičná výstava horskej fotografie, v rámci ktorej sa prezentuje poľský himalájista Piotr Morawski.
Spestrením festivalovej atmosféry budú preteky Slovenského pohára v boulderingu v sobotu 11. októbra na Námestí sv. Egídia v Poprade.
 

Vyberte región