Festivalovú Grand Prix získal český film Steva Lichtaga

12.10.2008 Poprad

Poprad 12. októbra (TASR) - Český film režiséra Steva Lichtaga nazvaný Zajatci bieleho boha získal Grand Prix na XIV. Medzinárodnom festivalu horských filmov v Poprade, ktorý prebiehal od stredy 8. októbra po dnešok.
Predseda medzinárodnej poroty Jiří Hladík na margo oceneného filmu pre TASR uviedol, že išlo o jednoznačné rozhodnutie. \"Všetci traja sme hneď po skončení filmu vyskočili a povedali, že je to Grand Prix. Doposiaľ som ako porotca nezažil, aby sa niektorý film až natoľko vymykal. Páčil sa nám, bol netradične poňatý, s veľmi silnou spoločenskou témou a nakrútený bol s veľkou odvahou\". Dodal, že dielo by sa malo dostať do sveta a aj vďaka oceneniu na popradskom festivale ho uvidí čo najviac divákov.
Cenu poroty získal nemecký film Acopan za vynikajúce stvárnenie objaviteľskej expedície. Cenu za vynikajúci športový výkon udelili švajčiarskemu filmu Hra s gravitáciou. Porotcovia ocenili predovšetkým jedinečnú prácu s kamerou a mimoriadne atletické výkony v kombinácii s dynamickým zvukom. Cenu za najlepší dokument si odnáša spod Tatier austrálsky film Mawson, život a smrť na Antarktíde za vysokú produkčnú hodnotu a vynikajúce prepojenie historických a súčasných materiálov so zobrazením podstúpeného rizika. Cena za najlepší expedičný film patrí snímke z Veľkej Británie Patagónska zima. Porota ocenila kombináciu suchého britského humoru a extrémneho prostredia napriek náročnej situácii v horách.
Trojčlennú medzinárodnú porotu dotvárali Peter Chrzanowski z Kanady a Alex Gavan z Rumunska. Hodnotili dovedna 43 filmov zo 17 krajín s celkovou dĺžkou 1452 minút. Súťažné filmy sa dostali do užšieho výberu zo 119 prihlásených snímok z 21 štátov.
Okrem cien udelili na festivale aj štyri čestné uznania.
Jediný nesúťažný blok filmov venovaný spomienke na sira Edmunda Hillaryho, ktorý bol v roku 1994 hosťom druhého ročníka Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade, premietli dnes popoludní.
Súčasťou festivalového diania bola výstava horskej fotografie, besedy ale aj preteky Slovenského pohára v boulderingu.
 

Vyberte región