PSK bude prijímať návrhy na ocenenia za rok 2008 do 21. októbra

13.10.2008 Prešov

Prešov 13. októbra (TASR) – Návrhy na udelenie Ceny Prešovského samosprávneho kraja a Ceny predsedu PSK za rok 2008, ktoré každoročne udeľujú osobnostiam a kolektívom z prešovského regiónu, bude prijímať Úrad ...
\"V súčasnosti registrujeme len dva návrhy na tieto ocenenia. Na základe skúseností z minulých rokov sa však dá predpokladať, že sa ich počet bude zvyšovať ku koncu termínu. Postup predkladania návrhov si nevyžaduje vyplnenie špeciálneho formulára. Stačí, ak predkladateľ uvedie meno osobnosti alebo presný názov kolektívu s krátkym zdôvodnením jeho aktivít, ktoré výraznou mierou prispeli k zviditeľneniu alebo rozvoju Prešovského kraja, \" uviedla dnes pre TASR hovorkyňa PSK Veronika Fitzeková.
Cena PSK je verejným ocenením občanov, jednotlivcov alebo kolektívov za dlhoročný mimoriadny prínos pre rozvoj Prešovského kraja a mimoriadne zásluhy vo všetkých oblastiach spoločenského, hospodárskeho a kultúrneho života. O jej udelení rozhoduje komisia zložená z poslancov regionálneho zastupiteľstva.
Cenu predsedu PSK udeľuje najvyšší predstaviteľ regionálnej samosprávy za mimoriadny prínos a významné výsledky v oblasti kultúry, umenia, športu, školstva, vedy, výskumu či techniky v príslušnom roku.
Myšlienka morálne oceňovať osobnosti a inštitúcie za prínos k rozvoju regiónu vznikla v roku 2004. Medzi doterajších laureátov Ceny PSK patria bývalý prezident SR Michal Kováč, diecézny biskup František Tondra, grécko-katolícky arcibiskup Ján Babjak, niekdajší najvyšší predstaviteľ Pravoslávnej cirkvi na Slovensku Nikolaj, kardinál Jozef Tomko či eurokomisár Ján Figeľ. Ocenenie prešovskej regionálnej samosprávy získali aj Prešovská univerzita, Horská záchranná služba a folklórny súbor Šarišan. Držiteľmi Ceny predsedu PSK sa v minulých rokoch stali herci Divadla Jonáša Záborského Kveta a Jozef Stražanovci, speváčka ľudových piesní Mária Mačošková, sochár Dušan Pončák, akademickí maliari Juraj Kresila a Andrej Smolák. V kategórii športu si ocenenie prevzali Hokejový klub Poprad, hádzanári Tatrana Prešov a boxer František Kasanič.
Slávnostný program, počas ktorého budú ceny za rok 2008 odovzdané, sa uskutoční 17. decembra v Divadle Jonáša Záborského v Prešove.
 

Vyberte región