Tragická smrť na horách: Lavína zasypala 40-ročného Slováka

09.01.2019 Žilina

Bratislava 9. januára (Teraz.sk) - V dopoludňajších hodinách dnes prijala Horská záchranná služba informáciu o páde lavíny v žľabe pod Veľkým Kriváňom, spadajúcom do Vrátnej doliny, ktorá zasypala jedného skialpinistu. Informuje o tom HZS na sociálnej sieti.

Prehľadávanie lavíny okamžite začali jeho kamaráti pomocou vyhľadávacích prístrojov, ktoré mali našťastie všetci pri sebe. "Vzhľadom na nepriaznivé letové podmienky nemohla byť do záchrannej akcie nasadená posádka VZZS, horskí záchranári z Oblastného strediska Malá Fatra tak postupovali na miesto nehody pozemne," dodávajú horskí záchranári s tým, že medzitým sa kamarátom podarilo zasypaného nájsť a vyhrabať spod snehu.

Ako ďalej uvádzajú, muž bol v bezvedomí, bola potrebná okamžitá resuscitácia, ktorú kamaráti zasypaného vykonávali do príchodu záchranárov HZS. "Záchranári HZS pokračovali v oživovaní naďalej, no napriek veľkej snahe všetkých zúčastnených sa 40 – ročného muža slovenskej národnosti nepodarilo zachrániť," spresňujú.

Záchranári následne telesné pozostatky nebohého muža nabalili a za pomoci lanovej techniky transportovali do doliny, odkiaľ ich terénnym vozidlom dopravia do Štefanovej a odovzdajú obhliadajúcemu lekárovi a príslušníkom polícia.

"Predpokladáme, že vplyvom sneženia bude mať lavínový stupeň stúpajúcu tendenciu. Horská záchranná služba upozorňuje návštevníkov horských oblastí, aby neriskovali pohyb na miestach, ktoré za daných podmienok nie sú bezpečné," upozorňujú záchranári.
 

Vyberte región