V biatlonovej štafete triumfovali Francúzky, Slovenky skončili šieste

19.01.2019 Celý región

Ruhpolding 18. januára (TASR) - Francúzske biatlonistky Julia Simonová, Anais Bescondová, Justine Braisazová a Anais Chevalierová triumfovali v sobotňajšej štafete na 4x6 kilometra v 5. kole Svetového pohára. V nemeckom Ruhpoldingu skončili na druhom mieste Nórky s mankom 11,5 sekundy, tretie boli domáce reprezentantky (+23,4). Slovenská štafeta v zložení Ivona Fialková, Paulína Fialková, Terézia Poliaková a Anastasia Kuzminová finišovala na šiestej priečke (+1:57,6).

Ivona Fialková odovzdávala štafetu svojej sestre Paulíne po úvodnom úseku na siedmom mieste. Tá dokázala Slovensko vytiahnuť na druhú priečku so stratou necelých dvadsiatich sekúnd za vedúce Francúzsko. Terézia Poliaková nedokázala držať krok s najlepšími a klesla na 16. priečku. Anastasia Kuzminová dostala slovenskú štafetu na poslednom úseku na konečné 6. miesto so stratou na 1:57,6 min na víťazné Francúzsko.

Slovenské kvarteto verilo zostave, ktorá týždeň predtým v Oberhofe finišovala na 6. mieste. Vo finiši sa spoliehalo na Kuzminovú a na jej dobrú východiskovú pozíciu, ktorú mali vybehnúť ďalšie tri členky kvarteta. Žiaľ, veľká strata spôsobila, že stratila, tak ako v Oberhofe, možnosť bojovať o pódiové umiestenie a výsledok z Oberhofu sa zopakoval.

"Ja som po dni voľna nebola až taká rozbehnutá, keby som však včera nemala voľnejší deň, trojicu pretekov za sebou nedám," povedala v cieli Anastasia Kuzminová. "Pracovala som naplno, bola šanca umiestniť sa do šestky a práve o toto umiestenie som bojovala."

Slovenská ženská štafeta zatiaľ v kolektívnej sile na viac nemá. "Je to naša momentálna úroveň," myslí si Anastasia Kuzminová, "no máme pred sebou ešte dosť času, aby sme sa do marcových majstrovstiev sveta pripravili ešte lepšie. Dnes sa v štafetách prvá trojica riadne utrhla, v druhej bolo všetko možné. Momentálne sa zloženie našej štafety javí tak, že sa nezmení a je ideálne. Ja chcem len poďakovať fanúšikom, ktorí podporili Terku a pochopili, že v športe ste raz hore a raz dole."

Výsledky:

štafety na 4x6 km: 1. Francúzsko (Julia Simonová, Anais Bescondová, Justine Braisazová a Anais Chevalierová) 1:09:27,7 h (0+4), 2. Nórsko +11,5 s (0+7), 3. Nemecko +23,4 (0+9), 4. Švédsko +1:29,0 min (0+9), 5. Rusko +1:46,2 (0+4), 6. SLOVENSKO (Ivona Fialková, Paulína Fialková, Terézia Poliaková, Anastasia Kuzminová) +1:57,6 (1+7)

Poradie SP (po 3 z 5 pretekov): 1. Francúzsko 148 bodov, 2. Rusko 143, 3. Nemecko 138, 4. Nórsko 135, 5. Švédsko 133, 6. Taliansko 116, ... 9. SLOVENSKO 103
 
Slovenské biatlonistky v štafetách 5. kola len s jedným výkyvom

Ruhpolding 19. januára (TASR) - Slovenské biatlonistky v tejto sezóne pravidelne siahajú v pretekoch štafiet Svetového pohára na pódiové umiestenia, škoda len, že iba do polovice pretekov. Aj v Ruhpoldingu sa v 5. kole stalo to, čo predtým v Oberhofe, na treťom úseku sa zabrzdili a finišujúca Anastasia Kuzminová sa musela predierať vpred cez spleť súperiek.

Priebežné poradie na medzičasoch bolo v rozpätí dosť pozoruhodné, Slovenky sa pohybovali medzi 2. a až 16. miestom, aby sa nakoniec vďaka Kuzminovej posunuli na konečné šieste.

Terézii Poliakovej opäť bolo ľúto, že práve na jej treťom úseku zatiahla za ručnú brzdu. Podala výkon, ktorý sa od nej očakával, len v jednom neuspela, prvý stojkový terč nesklopila a musela sa vydať na trestný okruh.

"Snažila som sa nemyslieť na nič zlé a myslieť pozitívne," povzdychla si v cieli. "Na ležke som si dávala pozor, aby som streľbu neurýchlila a trochu s rešpektom som ju zastrieľala. Na stojke mi ten prvý náboj riadne uletel, potom som ďalšie štyri dala a bola som presvedčená o tom, že jedno odbíjanie postačí. Nepadlo to, roztriasli sa mi veľmi nohy a začala som myslieť na to, aby som tímové úsilie nepokazila trestným kolom. Už som sa nevedela poriadne skoncentrovať."

Pri kritickej situácii napadli Teréziu Poliakovú čierne myšlienky. "Neubránila som sa im, ja len dúfam, že to bude časom lepšie. Už sa k tomu nebudem vracať a rozprávať, ako bolo a bude, ale hádam v úsilí vydržím a dočkám sa aj lepších výsledkov."

Paulína Fialková sa potešila už pri sesterskej odovzdávke, keď ju dopredu na druhý úsek poslala mladšia sestra Ivona. "Ja som bola rada, že budem bežať za Nemkami a za Dahlmeierovou sa vyvážať. Čakala som, že ju budú diváci hnať vpred a ja si budem predstavovať, že to kričia na mňa."

Jediné dobíjanie Paulínu Fialkovú zabrzdilo len nepatrne. "Uvedomovala som si, že ak aj netrafím a zariskujem v rýchlosti, mám ešte šancu na opravu. Už som si myslela, že som v ležke všetko trafila a takmer som z nej predčasne odišla. Hneď som však dobila a bola v kontakte s ostatnými. Aj v stojke som zariskovala, vnímala som Francúzku Simonovú ako odchádza a povedala som si, že musím ukázať presnú rýchlostreľbu, to sa mi aj podarilo. Na stojke sa často robia chyby hlavne preto, že na takejto krátkej trati sa dosť riskuje. Niektorým to vyšlo, niektorým nie. Uvidím, ako táto štafeta na mňa pred nedeľnými pretekmi zapôsobí. Ja som však už taká, do každých dávam všetko a verím, že nohy rýchlo zregenerujem. V poslednom kole som ich mala dosť tuhé."

Paulína Fialková sa druhýkrát v sezóne objavila v štafete na druhom úseku. "Ja o tom nerozhodujem, som však pripravená vždy na maximum, tretí úsek som si napríklad ani raz nevyskúšala."

Ivona Fialková dosť dlho lapala v cieli dych a vďačne si dopriala plné dúšky bavorských Álp ako prvá zo slovenského kvarteta.

"Ja som spokojná, bežecky to bolo lepšie ako v šprinte. Musím pochváliť lyže, boli naozaj kvalitné, v zjazde som sa porovnávala s ostatnými a musím servisnému tímu poďakovať. Na strelnici si na ležke verím, na stojke som sa trošku potrápila, našťastie dva terče pri dobíjaní som sklopila. Na prvom úseku sa hromadí dosť zodpovednosti a som rada, že mi to vyšlo teraz i predtým v Oberhofe."
 

Vyberte región