Britská kráľovná zavíta na štadión i do Spišskej Soboty

20.10.2008 Poprad

Poprad 20. októbra (TASR) - Na kráľovskú návštevu sa intenzívne pripravujú Vysoké Tatry i mesto Poprad, kam Alžbeta II. a princ Filip zavítajú v piatok 24. októbra.
Ako dnes informoval médiá veľvyslanec Veľkej Británie na Slovensku Michael Roberts, kráľovský pár odletí z Bratislavy do Popradu dopoludnia. Návštevu regiónu začne vo Vysokých Tatrách, kde sa v sprievode prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča s manželkou prejdú po Starom Smokovci a vyvezú pozemnou lanovkou na Hrebienok. Hostitelia im predstavia Tatry, ich tradície a poinformujú kráľovský pár aj o environmentálnych otázkach po víchrici, ktorá zasiahla Tatranský národný park v novembri 2004.
Princ Filip sa spoločne so Silviou Gašparovičou potom zastaví v Starom Smokovci na konferencii Tatranskej školy regionálneho rozvoja a ako symbol revitalizácie Tatier zasadí strom. Následne zavíta do AquaCity v Poprade, ktorý je príkladom šetrného prístupu k životnému prostrediu. Maximálne zužitkováva geotermálnu energiu. Majoritný vlastník AuqaCity Ján Telenský uvažuje podľa slov veľvyslanca o výstavbe podobného zeleného rezortu aj vo Veľkej Británii. \"Vojvoda z Edinburgu sa oboznámi s fungovaním geotermálneho aquaparku a zúčastní sa na konferencii mladých advokátov klímy. Ide o projekt Britskej rady na Slovensku. Mladí ľudia budú debatovať o príkladoch zníženia hrozby klimatických zmien, \" priblížil Roberts.
Kráľovná si v Spišskej Sobote prezrie Kostol sv. Juraja s oltárom Majstra Pavla z Levoče. Prepojením histórie a súčasnosti bude prezentácia drevorezbárov v centre mestskej časti. Na historickom námestí v Spišskej Sobote dostanú priestor ľudoví umelci, rómska hudba a slovenský folklór.
Na záver návštevy zavíta kráľovná Alžbeta a princ Filip na popradský zimný štadión, kde sa uskutoční priateľský hokejový zápas medzi miestnym tímom a anglickým Guilford Flames.
Britský kráľovský pár odletí z Popradu do vlasti krátko popoludní.

anglicky...do strana...nasleduje preklad: \" V Británii nič takéto nemáme, ale som rád, že Ján Telenský rozmýšľa už nad vystavaním podobného centra aj v Británii, preto je veľmi dôležité, že princ Filip sem príde a pochopí, ako funguje geotermálna energia pri prevádzke takéhoto rezortu. Vojvoda z Edinburgu bude mať šancu zúčastniť sa konferencie mladých advokátov klímy. Je to projekt Britskej rady na Slovensku. Títo mladí ľudia budú v konferečnej sále debatovať o príkladoch zníženia hrozby klimatických zmien\".
 

Vyberte región