Štefan Miklánek sa ako mladý vojak stretol s matkou Alžbety II.

21.10.2008 Prešov

Poprad 21. októbra (TASR) - Popradčan Štefan Miklánek sa ako priamy účastník invázie spojeneckých vojsk v Normandii stretol s viacerými členmi anglickej kráľovskej rodiny.
Ako mladý vojak 25. septembra 1941 hovoril s vtedajšou kráľovnou, matkou súčasnej panovníčky Alžbety II. Kráľovná vtedy navštívila vojenský klub v Edinburghu. Prišla neohlásene a chcela sa stretnúť s niekoľkými vojakmi. Riaditeľ klubu vytypoval štyroch. \"Na mňa natrafil na chodbe, doviedol ma do klubu a povedal, že príde Jej Výsosť. Čakali sme asi päť minút. S každým prehovorila pár slov. Keď prišla ku mne, zaujímalo ju, ako som sa vlastne dostal do Británie. Hovoril som s ňou najdlhšie, možno desať minút, keďže mala dodatočné otázky, \" uviedol Miklánek v rozhovore pre TASR.
Dnes 86-ročný Popradčan mal to šťastie stretnúť sa aj s princom Filipom počas prvej návštevy britskej kráľovnej v Prahe a o rok neskôr na pôde britského veľvyslanectva v Bratislave s následníkom trónu princom Charlesom. V stredu 22. októbra odcestuje do Bratislavy na stretnutie s kráľovským párom. Osobné pozvanie dostal z britskej ambasády pri príležitosti štátnej návštevy kráľovnej Alžbety II. s manželom princom Filipom na Slovensku.
\"Slávnostnú uniformu mám v Bratislave u dcéry. Cestujem zajtra ráno, \" prezradil Miklánek, ktorý nemal ani osemnásť, keď vypukla druhá svetová vojna. Rozhodol sa, že odcestuje do Francúzska, kde sa tvorila československá armáda. Ako povedal, bola to strastiplná cesta. Po obsadení Francúzska nemeckou armádou časť divízie nalodili v júli 1940 na britské lode a prepravili do Liverpoolu. \"Ochraňovali sme britské pobrežie až do vylodenia spojeneckých armád v Normandii. \" Na otázku, ktoré z početných vyznamenaní si cení najviac, odpovedal, že Rad čestnej légie, ale aj Rytiersky rad, ktorý dostal od francúzskeho prezidenta.
Po skončení druhej svetovej vojny sa Štefan Miklánek vrátil na Slovensko. Pochádza od Nového Mesta nad Váhom, do Popradu prišiel za prácou.

Miklánek: \"Na mňa natrafil, viete, na chodbe, tak ma doviedol do klubu, povedal, že príde Jej Výsosť... No a tam sme čakali asi 5 minút. Prišla jej Výsosť kráľovná, s každým prehovorila pár slov. Zrazu natrafila na mňa a ona bola zvedavá, ako som sa ja do Anglie dostal ... takže ja som hovoril s ňou najdlhšie, lebo ona mala dodatočné otázky. \"
 

Vyberte región