V rámci podujatia Dvere dokorán navštívili Úrad PSK stovky ľudí

23.10.2008 Prešov

Prešov 23. októbra (TASR) – Úrad Prešovského samosprávneho kraja (PSK) navštívili dnes stovky ľudí, predovšetkým študenti stredných škôl z okresov Prešov a Sabinov, ktorí sa v rámci druhého ročníka podujatia Dvere ...
Pred budovou úradu predstavili organizátori akcie občanom jediný bibliobus zo Svidníka, ktorý slúži obyvateľov severovýchodného Slovenska ako pojazdná knižnica. Vo vstupných priestoroch na prízemí bola inštalovaná výstava prác klientov zo zariadení sociálnych služieb v pôsobnosti PSK a svoju činnosť predstavili v prezentačných stánkoch aj študenti stredných škôl. V kultúrnom programe počas dňa vystúpili členovia speváckeho súboru a ľudovej hudby Podukelského umeleckého ľudového súboru z Prešova.
„Naším cieľom je takýmto atraktívnym spôsobom predstaviť činnosť regionálnej samosprávy a upozorniť obyvateľov na kompetencie, ktoré má tento úrad. Naša práca je vecou verejnou a nazdávam sa, že aspoň raz v roku je dobré umožniť ľuďom z regiónu, aby sa presvedčili, ako v skutočnosti fungujú orgány, ktoré spravujú ich záležitosti. Napriek tomu, že dnes sme privítali množstvo záujemcov, činnosť úradu sme neobmedzili a celá akcia prebieha za plnej prevádzky. Hlavnú myšlienku by som zhrnul do dvoch bodov: chceme byť bližšie k ľuďom a byť otvorení, \" povedal pre TASR predseda PSK Peter Chudík.
Návštevníci si mohli prezrieť pracovné miestnosti najvyšších predstaviteľov kraja, prípadne sa stretnú a porozprávať s poslancami regionálneho parlamentu. Stredoškoláci najviac využívali možnosť posedieť si na županskej stoličke, ktorú im počas úradovania príležitostne uvoľňoval Peter Chudík, prípadne si mohli vyskúšať insígnie najvyššieho predstaviteľa samosprávneho kraja. Počas dnešného dňa mohli Prešovčania uvidieť aj dve umelecké diela Srdce a Bránu od akademickej maliarky Evy Fišerovej, ktoré vyšší územný celok každoročne odovzdáva laureátom Ceny Prešovského samosprávneho kraja a Ceny predsedu PSK za výnimočný prínos a zviditeľnenie regiónu. Rovnako mohli návštevníci prostredníctvom nominačného listu v priebehu akcie podať návrh na udelenie spomínaných cien, pretože uzávierka bude 30. októbra.
Počas podujatia pripravili organizátori aj ľudové hlasovanie v rámci projektu Hľadáme sedem divov Prešovského kraja. „Vytypovali sme celkom 20 prírodných, historických a kultúrnych atraktivít Prešovského kraja a chceli by sme zistiť, ktoré naši obyvatelia považujú za najatraktívnejšie, najzaujímavejšie a najvzácnejšie. Tie sa potom budeme snažiť čo najviac prezentovať v našich materiáloch. Nachádzajú sa medzi nimi všetky pamiatky zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, teda bardejovské námestie, drevené kostolíky, Karpatské bukové pralesy, ale okrem nich aj Vysoké Tatry, Opálové bane či drevený oltár Majstra Pavla z Levoče, \" spresnila hovorkyňa PSK Veronika Fitzeková.
Okrem hľadania divov preverovali organizátori aj vedomosti občanov o svojom kraji. Vedomostná súťaž Čo (ne)viem o našom kraji bola zameraná na regionálne zaujímavosti. Všetci, ktorí sa do tejto súťaže zapojili, boli zaradení do žrebovania o vecné ceny. Počas celého dňa sa v zasadačke konala séria videoprezentácií o Prešovskom kraji a jeho kompetenciách. Návštevníci získali informácie o symboloch PSK, práci zastupiteľstva, financovaní v oblasti školstva, kultúry a sociálnych vecí. Osobitne o svojom poslaní informovalo aj Zastúpenie PSK v Bruseli.

Chudík: \"Dnešný deň otvorených dverí organizujeme s cieľom otvoriť sa ľuďom v regióne, aby videli ako pracujeme tuná na úrade. Je to vec verejná a myslím si, že každý má právo tuná sa prísť pozrieť aspoň raz v roku ako to funguje a na druhej stranne , aby sme sa trošku viac zviditeľnili, aby sme boli bližšie k ľuďom. Čiže tú hlavnú myšlienku y som zhrnul do dvoch bodov: byť bližšie k ľuďom a byť otvorení. \"
 

Vyberte región