Kráľovský pár priletí pod Tatry

24.10.2008 Poprad

Poprad/Tatry 24. októbra (TASR) - Britská kráľovná Alžbeta II. s manželom princom Philipom, vojvodom z Edinburghu, priletí dnes pre poludním z Bratislavy pod Tatry.
Z popradského letiska sa kráľovský pár presunie do Starého Smokovca, odkiaľ bude po krátkej prechádzke pokračovať v sprievode slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča s manželkou Silviou pozemnou lanovkou na Hrebienok. Stretnú sa tam s „ľuďmi Tatier\" - lesníkmi, lyžiarmi v dobových kostýmoch, členmi Horskej záchrannej služby, Spolku horských vodcov, vysokohorskými nosičmi, ale aj sánkarmi, medzi ktorými bude tiež viacnásobná účastníčka Zimných olympijských hier Mária Jasenčáková.
Po návrate z Hrebienka sa program kráľovského manželského páru rozdelí. Alžbeta II. navštívi historickú Spišskú Sobotu a jej dominantu, Kostol sv. Juraja s oltárom Majstra Pavla z Levoče. Princ Philip, vojvoda z Edinburghu, v spoločnosti prvej dámy Slovenska Silvie Gašparovičovej sa zúčastní na konferencii Tatranskej školy regionálneho rozvoja v hoteli Grand v Starom Smokovci a zasadí limbu ako symbol obnovy tatranského lesa.
S manželkou slovenského prezidenta sa potom stretne v popradskom AquaCity s mladými \"advokátmi klímy\" pracujúcimi v rámci projektu Britskej rady na Slovensku a oboznámi sa s využitím geotermálnej energie a ekologickou prevádzkou aquaparku i hotelového komplexu.
Bodkou za oficiálnym programom dvojdňovej návštevy kráľovského páru na Slovensku bude účasť na úvodnej časti priateľského hokejového stretnutia medzi HK Aquacity ŠKP Poprad a Guildorf Flames Ice Hockey Club, kde úvodné buly vhodí Alžbeta II. spoločne so slovenským prezidentom Ivanom Gašparovičom. Popoludní odletí panovníčka so sprievodom z popradského letiska späť do vlasti.
 

Vyberte región