Postúpil ten lepší!

11.02.2019 Celý región

Víkendový Davis´ cup Slovensko Kanada bol plný napätia a skvelého tenisu – bolo sa na čo pozerať. Štvrtkové žrebovanie rozhodlo, že prvý zápas odohrajú Filip Horanský a 25. svetový hráč Denis Shapovalov. Kanadská jednotka potvrdila svoje postavenie favorita turnaja a vyhral v oboch setoch 6:4 a 7:5. Debutantn Davisovho pohára Horanský nastúpil odvážne do súboja a v šiestom geme pri Shapovalovom podaní to dotiahol až na zhodu. Vzápätí však Kanaďan prelomil jeho podanie a ujal sa vedenia 4:3. Horanskému sa už nepodarilo stav zvrátiť, zatiaľ čo Shapovalov potvrdil brejk a set vyhral. V druhom sete slovenský reprezentant viedol za stavu 2:1 pri podaní Shapovalova 30:0. Ten však dokázal za sebou získať 4 fiftíny a podanie vyhral. Následne za stavu 5:5 prelomil Horanského servis a ujal sa vedenia a pri vlastnom podaní získal hneď prvý mečbal. „Rozhodlo pár loptičiek, škoda tých troch nepremenných brejkbalov v prvom sete,“ komentoval svoju prehru Horanský.
Druhý zápas sa pre Maťa Kližana nezačal najlepšie. Jeho súper Felix Auger Aliassime, nasadený ako dvojka sa nezľakol a tlačil ho údermi k základnej čiare. Náš reprezentant akoby hľadal čo na súpera zaberie a nakoniec to boli vysoké kopce, ktoré Kanaďanovi robili problémy. Za stavu 5:3, keď Auger Aliassime podával na víťazstvo sa Kližanovi podaril brejk a následne získal aj ďalšie tri gemy a vyhral set 7:5. Trpezlivosť sa vyplatila a tiež topspinové údery. V druhom sete dominoval Martin Kližan a krátke lopty súpera nekompromisne trestal forhendovými víťaznými údermi. Druhý set vyhral 6:3 a zabezpečil Slovensku cenný prvý bod. Po piatku bol stav 1:1 a z Národného tenisového centra sme odchádzali v nádeji na víťazstvo.
V sobotu pokračoval kvalifikačný duel o postup na finálový turnaj Davisovho pohára štvorhrou, kde Martin Kližan nahradil pôvodne nominovaného Igora Zelenaya. S Filipom Polašekom nastúpili proti Denisovi Shapovalovi a Félixovi Auger Aliassime a hneď prvý set prehrali 3:6. Potom sa už obaja hráči rozohrali, našli tú správnu taktiku a v druhom sete za stavu 6:5 sa dostali k setbalu a ten aj premenili. Tretie dejstvo už bolo v rukách našich reprezentantov a víťazstvo už nepustili z rúk. Hra skončila 3:6. "Nezačali sme najlepšie, predstavovali sme si to inak. Nevyšiel nám prvý gem pri podaní Kliža, trochu sme sa trápili na returne. Postupne sme sa však dostali do tempa, suverénne sme si vyhrávali podania a lepšie sme returnovali. Kľúčový bol záver druhého setu, keď sme Kanaďanov brejkli, čo ich zlomilo. V treťom sete sme už boli jasne lepší. Prekvapilo nás, že kanadský kapitán nepostavil Petra Polanskeho. Kližko potvrdil, že momentálne je najlepší slovenský deblista na antuke. Dobre sa na dvorci dopĺňame, ja si to odservujem, on hrá výborne odzadu," takto hodnotil hru Filip Polašek. Chlapci získali druhý bod a možnosť postúpiť do Madridu sa zdala celkom reálna.
Ďalší zápas nastúpili proti sebe Martin Kližan a Denis Shapovalov. Kanadský líder hral rýchlo a agresívne, za stavu 2:1 súpera brejkol aj keď Kližan mal skoro vyhratý gem 40:0. Shapoval hral výborne forhend aj bekhend po čiare a nakoniec si vynútil tajbrejk, v ktorom suverénne vyhral. V druhom sete za stavu 4:3 Kližan viedol pri podaní Shapovalova 30:0, ten však získal 4 fiftíny za sebou a gem vyhral. Následne prelomil podanie nášho hráča a set dotiahol do víťazného konca. Po setoch 6:7 a 4:6 Kanada vyrovnala na 2:2.
Dominik Hrbatý zápas komentoval takto: „Denis Shapovalov hral skvelý tenis, absolútne uvoľnený s milimetrovou presnosťou k čiaram, preto je dnes tam kde je. Je to super talent vo svojich 19 rokoch. Maťovi nie je čo vyčítať, bojoval, snažil sa súpera zatlačiť, ale Kanaďan behal veľmi rýchlo, hral bez chýb s čistými údermi. Jeho servis mal 80% úspešnosť, čo je nadštandardné. Má pred sebou skvelú budúcnosť.“
Na posledný zápas proti Félixovi Auger Aliassime nakoniec nastúpil Norbert Gomboš miesto Filipa Horanského. Náš hráč v úvode hry kvalitne returnoval a za stavu 1:1 mohol získať brejkal, no Kanaďan ho však odvrátil. Gomboš spravil niekoľko nevynútených chýb a za stavu 3:4 stratil servis. V ďalšom geme to ešte vyzeralo na brejkbal no Auger Aliassime dal za sebou 4 fiftíny a set vyhral 3:6. V druhom dejstve Gomboš čelil dvom brejkbalom, síce ich odvrátil, ale za stavu 4:4 prišiel o podanie a Kanaďan to dotiahol do víťazného konca 3:6.
Mladý len 18 ročný Kanaďan, ktorý sa narodil v ten istý deň ako jeho veľký idol Roger Federer (8.augusta), len o 18 rokov neskôr, nás príjemne prekvapil a potešil svojou hrou. Potvrdil svoje kvality, veď v roku 2016 bol v rebríčku ITF druhý junior sveta. "Krajší a emotívnejší daviscupový začiatok som si ani nemohol želať. Bolo ťažké stráviť trojsetovú prehru vo štvorhre a potom nastúpiť na rozhodujúcu dvojhru. Zvládol som to však výborne. Postup do Madridu určite oslávime, keďže po zápase ešte zostaneme v Bratislave. Určite bude čas aj na to, aby sme spoznali krásu slovenských žien."
Kapitán nášho tímu Dominik Hrbatý kvalifikáciu hodnotil slovami: „V prvom rade by som sa chcel poďakovať chalanom za skvelú reprezentáciu. Myslím si, že všetky zápasy, ktoré sme tu videli boli na svetovej úrovni. Kanaďania boli o trošičku lepší - takí je šport. Pokiaľ sa dá do toho všetko a bojuje sa so srdcom, tak nie je sa za čo hanbiť. Teraz sme prehrali, ale príde ďalšia šanca.“
Na finálovom turnaji (18.-24. novembra) sa predstaví 18 tímov. Istú účasť má kvarteto vlaňajších semifinalistov Chorvátsko, Francúzsko, Španielsko, USA a dvaja držitelia voľných kariet Argentína s Veľkou Britániou. Po sobote sa do Madridu prebojovali aj tímy - Austrália, Japonsko, Taliansko, Kazachstan a Nemecko.
RP
 

Vyberte región