Kráľovský pár z Hrebienka obdivoval Tatry

24.10.2008 Poprad

Starý Smokovec 24. októbra (TASR) – Britská kráľovná Alžbeta II. s princom Philipom, vojvodom z Edinburghu obdivovala krásu Vysokých Tatier z Hrebienka, kam sa v sprievode slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča s ...
Počas približne päťminútovej jazdy informoval vzácnu návštevu o vetrovej kalamite v Tatrách, jej dôsledkoch a doterajšom úsilí o obnovu lesa vedúci Výskumnej stanice a Múzea Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) Peter Fleischer. Pripomenul, že centrálnou časťou Tatier sa prehnala v novembri 2004 veterná smršť, ktorá zničila 12.600 ha lesa. Vietor s rýchlosťou 230 km/h vyvrátil asi tri milióny stromov. Kalamitné územie zasiahli následne aj lesné požiare a pod zlý zdravotný stav lesa sa podpísal premnožený podkôrny hmyz.
Na Hrebienku čakali na kráľovnú Alžbetu II. a princa Philipa ľudia Tatier - lesníci, lyžiari v dobových kostýmoch, horskí záchranári, vodcovia, vysokohorskí nosiči, ale aj sánkari, medzi nimi viacnásobná účastníčka olympijských hier Mária Jasenčáková. Typické horské profesie a športové aktivity priblížil tatranský primátor Ján Mokoš. Riaditeľ Štátnych lesov TANAPu Peter Líška predstavil projekt Tatry bez bariér. Informoval vzácnu návštevu, že na území TANAPu a Pieninského národného parku (PIENAP) vybudovali doposiaľ osem bezbariérových turistických chodníkov. Zdravotne hendikepovaným, ale aj starším občanom, ktorí sú menej pohybliví, sprístupnili vďaka projektu už viac ako 30 km značkovaných turistických chodníkov. Náklady na výstavbu presiahli 18 mil. Sk (59.750 eur).
Medzi „ľuďmi Tatier“ bol aj Pavol Rajtár, ktorý je legendou medzi tatranskými horskými vodcami. „Zastavila sa, jej veličenstvo, pri každej skupine, pri nás takisto. Princ Philip sa spytoval, či nie sme aj dnes na túre, hovorím nie, lebo musíme byť tuná. Otázka bola na vek, na túry a pán prezident nás má v oku, lebo sa vizuálne poznáme, trochu aj osobne. Tak sa ešte raz zastavil, bolo to veľmi milé stretnutie, “ skonštatoval na margo návštevy Rajtár.
Prvou bezbariérovou trasou, ktorú vybudovali vo Vysokých Tatrách, bol chodník z Hrebienka k Rainerovej chate. Dnes na jeho začiatku čakal na výnimočnú návštevu Branislav Jakubec. Je na invalidnom vozíku, miluje hory a vďaka projektu Tatry bez bariér sa môže venovať vysokohorskej turistike napriek zdravotnému hendikepu. Na začiatku chodníka odhalili hostia tabuľku s textom, ktorý bude pripomínať návštevu jej veličenstva kráľovnej Alžbety II. vo Vysokých Tatrách.
Do histórie slovenských veľhôr sa natrvalo zapísal aj škótsky lekár, cestovateľ a geograf Robert Townson, ktorý koncom 18. storočia na základe barometrických meraní vyvrátil prehnané predstavy o výške tatranských končiarov. Vystúpil na Lomnický štít i Kriváň a určil ich správnu nadmorskú výšku.

Rajtár: \"Zastavila sa, jej veličenstvo, pri každej skupine, pri nás takisto. Princ Philip sa spytoval, že či nie sme aj dnes na túre, hovorím nie, lebo musíme byť tuná. Otázka bola na vek, na túry a pán prezident nás má v oku, lebo sa vizuálne poznáme, trochu aj osobne. Tak sa ešte raz zastavil. Bolo to veľmi milé stretnutie. \"
 

Vyberte región