V prešovskej knižnici sprístupnia výstavu cestopisných detských prác

11.02.2019 Prešov

Prešov 11. februára (TASR) – V detskej knižnici Slniečko v Prešove otvoria výstavu detských výtvarných a literárnych prác na tému Cestopis z kraja kultúrnych pamiatok. Výstava, ktorú sprístupnia v piatok (15. 2.) o 17.00 h, je spojená s odovzdávaním cien víťazom súťaže a s besedou so spisovateľkou Gabrielou Futovou, ktorá nad súťažou prevzala záštitu. TASR o tom informovala Barbora Čechová z Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska.

Literárno-výtvarnú súťaž Cestopis z kraja kultúrnych pamiatok pripravila v lete 2018 KOCR Severovýchod Slovenska. Prešovský kraj bol prezentovaný ako kraj mimoriadne bohatý na kultúrne pamiatky. Z návštevy pamiatok mohli deti pripraviť súťažný cestopis. Do súťaže sa prihlásilo takmer 500 detí z celého Slovenska. Výtvarné a literárno-výtvarné diela budú vystavené v knižnici Slniečko, ktorá patrí k pobočkám Knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove.

"Prešovský kraj je mimoriadne bohatý na kultúrne pamiatky, na čo sme upriamili pozornosť prostredníctvom minuloročnej kampane Kraj kultúrnych pamiatok. Do súťaže sa zapojili deti z rôznych častí Slovenska. Mnohé práce svojou úrovňou a nápaditým spracovaním určite oslovia a inšpirujú ďalšie deti aj dospelých, preto sme sa rozhodli ukázať ich verejnosti a pripravili sme výstavu diel," uviedol riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska Martin Janoško.

"Súťažné práce ma veľmi milo prekvapili. Niektoré ma pobavili, z niektorých mi naskakovali zimomriavky, v dobrom. Podstatné však je, že mňa samú navnadili, aby som sa intenzívnejšie zaujímala o zaujímavosti v našom kraji," opísala svoje dojmy Futová. Spisovateľka je rodáčkou z Prešova, patrí k obľúbeným autorom kníh pre deti a mládež. V súťaži hodnotila najmä literárnu časť súťažných prác.

Absolútny víťaz súťaže Roman Kristín pochádza z Lučenca. K najobľúbenejším miestam, ktoré deti stvárnili v cestopisoch, patrili Ľubovniansky hrad, Bardejov, Prešov, Levoča, Dukla, skanzeny, hradné zrúcaniny a nevšedné exponáty v múzeách.
 

Vyberte región