V oblasti Tatranskej Lomnice pribudlo 10 ha vodného lesa

27.10.2008 Poprad

Vysoké Tatry 27. októbra (TASR) - V oblasti Tatranskej Lomnice pribudlo 10 ha vodného lesa, ktorý vybudovala viac ako polstovka študentov Strednej priemyselnej školy dopravnej v Košiciach pod odborným vedením zástupcov ...
Celková plocha vodného lesa v troch tatranských lokalitách sa vďaka pomoci košických študentov, ktorí sa zapojili do projektu Ľudovej univerzity vody, rozrástla na 93 ha.
\"Prvý vodný les sme začali budovať po kalamite v Hornom Smokovci, kde je 42 ha, potom po požiari pribudlo 12 ha v Starom Smokovci a tretí vodný les je v Tatranskej Lomnici. Snažíme sa rôznou formou tieto plochy rozširovať, stabilizovať a súčasne vytvárať priestor pre výskumníkov s určitou výzvou, aby sledovali subcesné procesy, ktoré môžu byť zaujímavé z hľadiska ako ďalej, ako obnovovať krajinu v nadväznosti na ekologickú stabilitu a adaptáciu na klimatické zmeny, \" uviedol pre TASR šéf MVO Ľudia a voda Michal Kravčík. Dodal, že praktické skúsenosti z budovania vodných hrádzok a vodoholdingov predstavia na záverečnej konferencii projektu Ľudovej univerzity vody, ktorú pripravujú v závere októbra v hoteli Hutník v Tatranských Matliaroch.
Kravčík pripomenul, že v záujme stability a ekologizácie tatranského lesa pribudne v rámci výsadby viac listnatých stromov. Nemožno čakať, že v monokultúrnych smrekových lesoch vyrastie zo semien iný ako len smrekový porast. \"Kolegovia zo Štátnych lesov TANAPu robia výskum, ktorý poukazuje na to, že vo vlhkejšom prostredí sa začína vytvárať dobrá živná pôda aj pre vitalitu hmyzu, ktorý požiera škodcov. Poďme sa teda baviť o procesoch, ktoré môžu vytvoriť priestor na to, ako integrovane chrániť krajinu\". Monitoring vodného lesa potvrdil, že aj v horúcom lete je teplota vo vlhkom prostredí o osem až desať stupňov Celzia nižšia, a teda pôda sa tak rýchlo nevysušuje. V miestach, kde sú vybudované vodné hrádzky, sa usadzujú sedimenty a vytvára vhodná mikroklíma pre nový les.
Skúsenosti sú inšpiráciou aj pre samosprávy pri tvorbe finančne menej náročných projektov protipovodňovej ochrany. Počas tohtoročných júlových záplav sa o tom presvedčili napríklad v Olšavici v okrese Levoča. Kravčík spomenul aj obec Horný Hričov, kde sa taktiež pustili do realizácie protipovodňových opatrení.

Kravčík: \"Prvý vodný les sme začali v Hornom Smokovci, potom sme...keď prišiel požiar, tak v Novom Smokovci sme začali budovať... tam je 12 ha, 42 ha je v Hornom Smokovci a toto je tretí vodný les a snažíme sa rôznou formou rozširovať túto plochu a stabilizovať, a vytvárať priestor aj pre výskumníkov s určitou výzvou, aby sledovali tie subcesné procesy, ktoré môžu byť zaujímavé z hľadiska ako ďalej, keď iné časti slovenských lesov budú zdevastované, ako obnovovať krajinu v nadväznosti na ekologickú stabilitu a adaptáciu klimatickej zmeny\".
 

Vyberte región