Streľba v dvoch mešitách si vyžiadala 40 obetí

15.03.2019 Celý región

Christchurch 15. marca (TASR) - Streľba v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch si vyžiadala 40 obetí. Informovala o tom premiérka Jacinda Ardernová, píše agentúra AFP.

Štyria ľudia — traja muži a jedna žena — boli zatknutí v súvislosti s piatkovou streľbou v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch. Zatiaľ sa však nedá vylúčiť, že ďalší podozriví sú ešte na slobode, povedal šéf novozélandskej polície Mike Bush.

Bush podľa austrálskej televízie ABC News ďalej uviedol, že polícia objavila vo vozidlách zadržaných osôb nálože, ktoré zaistila armáda.

K prvej streľbe došlo okolo 13.45 h miestneho času (01.40 h SEČ) v mešite na ulici Deans Avenue. Strieľalo sa aj v neďalekej mešite v štvrti Linwood.

Páchateľom streľby na Deans Avenue má byť 28-ročný biely Austrálčan. Stránka Otago Daily News informovala, že strelec svoj čin 17 minút naživo streamoval na Facebooku. Predtým zverejnil rozsiahly protimoslimský manifest, v ktorom uvádza, že nie je členom nijakej organizácie, ale spolupracoval s mnohými nacionalistickými skupinami. Konal sám a nikto útok nenariadil. Strelec v manifeste tiež tvrdí, že si vybral Nový Zéland kvôli jeho polohe, aby ukázal, že ani tie najodľahlejšie časti sveta nie sú bez "masového prisťahovalectva".

Polícia vyzvala obyvateľov Christchurchu, aby až do odvolania nevychádzali von. Všetky školy, verejné budovy, nákupné centrá a nemocnica v 350-tisícovom meste boli uzatvorené. Uzatvorenie škôl bolo medzičasom zrušené.
 
 
 
 
Christchurch 15. marca (TASR) - Piatková streľba v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch si vyžiadala 40 obetí. Informovala o tom premiérka Jacinda Ardernová, píše agentúra AFP.

"Teroristický útok" bol "dobre naplánovaný", dodala Ardernová na tlačovej konferencii. Nový Zéland bol podľa jej slov napadnutý, pretože "zastupuje rozmanitosť". Toto sa nedá opísať inak než "teroristický útok", pokračovala.

Páchatelia, ktorí útočili v oboch mešitách počas modlitieb, sa nenachádzajú na žiadnom zozname osôb sledovaných v súvislosti s terorizmom. Mali však veľmi jasne vyhranené extrémistické postoje. Štvoricu - troch mužov a jednu ženu - zadržali a aktuálne ich vypočúva polícia, povedala Ardernová, ako ju citovala stanica BBC.

Premiérka zároveň oznámila zvýšenie úrovne bezpečnostnej hrozby na Novom Zélande na stupeň "vysoký".

V súčasnosti podľa nej nie je dôvod domnievať sa, že existujú aj iní podozriví; túto možnosť však ešte polícia posudzuje.

Predsedníčka novozélandskej vlády vyzvala obyvateľov, aby počúvali odporúčania polície, pretože hrozba ohrozenia národnej bezpečnosti je vysoká.

Zároveň znova požiadala ľudí, aby prestali na sociálnych sieťach šíriť video z útoku a údajný útočníkov manifest.

Premiérka potvrdila, že na vozidlách atentátnikov boli pripevnené improvizované výbušné zariadenia. Zatiaľ sa však nepotvrdilo, či niektorí z útočníkov plánoval samovražedný útok autom.
 

Vyberte región