Legendárny model škodovky oslavuje 55. výročie

24.03.2019 Celý región

Bratislava 24. marca (TASR) - Pred 55 rokmi sa predstavilo moderné kompaktné vozidlo ŠKODA 1000 MB spoločne s novou časťou závodu v Mladej Boleslavi, vybudovanou pre jeho výrobu. Novinka zaujala motorom s hliníkovým blokom v zadnej časti samonosnej karosérie. V polovici 60. rokov svojou vysokou úrovňou techniky, komfortu a dizajnu udávala štandardy vtedajšej litrovej triede.

Model ŠKODA 1000 MB patrí k míľnikom v takmer 124-ročnej histórii mladoboleslavskej automobilky. Po ére obľúbeného radu ŠKODA OCTAVIA s motorom vpredu a pohonom zadných kolies priniesla nová ŠKODA 1000 MB na jar 1964 revolučnú zmenu — vo svojej dobe najmodernejší motor litrovej triedy bol umiestnený vzadu ľahkej samonosnej karosérie a poháňal zadné kolesá. Progresívne riešený automobil navyše vznikal špičkovými technológiami v novej časti mladoboleslavského výrobného závodu — ten bol odbornej verejnosti oficiálne predstavený 21. marca 1964 spoločne s novým vozidlom.

Na výstavbe i vybavení viac než 40 hál a ďalších budov sa podieľalo vyše 300 spoločností, z toho 134 zahraničných. Išlo o jednu z najmodernejších automobilových tovární nielen v rámci socialistických krajín. Areál (80-hektárový) spojilo 13 kilometrov nových ciest, bolo položených 10 kilometrov železničných koľají zbiehajúcich sa na zoraďovacom nádraží plus 11 kilometrov podvesných dopravníkov. K výrobe vozidla ŠKODA 1000 MB sa používali špičkové technológie. Štvordverová karoséria vznikala zo 665 výliskov spojených 6900 bodovými zvarmi.

Európsky primát predstavovalo tlakové liatie bloku motora Š 1000 MB a skriňa štvorstupňovej manuálnej prevodovky z hliníkovej zliatiny podľa patentu českého inžiniera Josefa Poláka z roku 1922. Účelovo riešený blok motora s hmotnosťou iba 105 kg nevyžadoval vŕtanie otvorov, stačilo do odliatkov vyrezať závity. Navyše sa podarilo podstatne skrátiť čas výroby a znížiť jej energetickú náročnosť.

Definitívne typové označenie štvordverového sedanu Š 1000 MB vyjadroval zdvihový objem zaokrúhlený na 1000 cm3, skratka MB pripomínala produkciu v Mladej Boleslavi, sídle vedenia a hlavného výrobného závodu značky ŠKODA.
 
 
 

Vyberte región