Paralympijskí lyžiari majú za sebou úspešnú sezónu, našli nové talenty

03.04.2019 Bratislava

Bratislava 3. apríla (TASR) - Slovenskí paralympijskí lyžiari majú za sebou veľmi úspešnú sezónu. Zrakovo a telesne znevýhodnení reprezentanti vybojovali na majstrovstvách sveta v slovinskej Krajnskej Gore a talianskom stredisku Sella Nevea (21. januára - 1. februára) desať medailí. Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom získali druhýkrát v kariére veľký krištáľový glóbus za celkové víťazstvo vo Svetovom pohári.

"Je to dlhodobé podujatie, na ktoré sa treba sústrediť počas celej sezóny. Som veľmi spokojný a vďačný za glóbus a takisto za medaily. Celkový triumf vo Svetovom pohári si veľmi cením, pretože je to nesmierne náročné. Prvýkrát som ho získal pred dvoma rokmi a vtedy sme to veľmi emotívne prežívali. Teraz to bolo podobné. Keď som ho mal už na dosah, tak som sa veľmi sústredil, aby mi neunikol. Majstrovstvá sveta sú o jedných pretekoch a tam sa zvíťaziť nepodarilo," povedal Haraus, ktorý získal na MS jednu striebornú a dve bronzové medaily.

Marek Kubačka sa stal historicky prvým úplne nevidiacim lyžiarom, ktorý získal titul majstra sveta v zjazdárskych disciplínach. Spolu s navádzačkou Máriou Zaťovičovou triumfovali v obrovskom slalome. "Je to moja najobľúbenejšia disciplína. Dal som do toho všetko a išlo to v podstate veľmi jednoducho. Vyšlo nám to a je to super. Po minuloročnom piatom mieste na paralympiáde v Pjongčangu som myslel na stupne víťazov na majstrovstvách sveta a veľmi sa z toho teším," povedal Kubačka.

Na svetovom šampionáte získala dve zlaté medaily Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou. Najúspešnejšia slovenská paralympijské lyžiarka si však poranila koleno a sezóna sa pre ňu predčasne skončila. Medailovú zbierku z MS doplnil Jakub Krako s navádzačom Branislavom Brozmanom, ktorí získali jedno striebro a dve bronzové medaily, telesne znevýhodnené lyžiarka Petra Smaržová získala jeden bronz.

Výkony slovenských reprezentantov ocenil aj manažér národného tímu Martin Makovník. "Sezóna bola veľmi úspešná, ukázali sme veľkú kvalitu v kategórii zrakovo znevýhodnených. Desať medailí z majstrovstiev sveta je úspech celej reprezentácie. Venovali sme sa aj práci s mládežou a vyhľadávaniu nových talentov, ktorí by mohli v budúcnosti nadviazať na úspechy svojich predchodcov. Navyše sme po viac ako desiatich rokoch zorganizovali majstrovstvá Slovenska a veríme, že sa z toho stane tradičné podujatie."
 

Vyberte región