TANAP: Pod Tatrami sa opäť rozhorelo, požiar zničil 3,4 hektára lesa

06.04.2019 Poprad

Tatranská Lomnica 6. apríla (TASR) – Iba pred pár dňami likvidovali hasiči lesný požiar, ktorý pod Tatranskými Zrubmi vo Vysokých Tatrách zničil zhruba 1,3 hektára lesa na území v správe Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAP-u). V piatok (5. 4.) popoludní sa rozhorelo opäť. „Zopakoval sa scenár z minulého víkendu, kedy oheň hneď dvakrát úradoval v blízkosti Strání pod Tatrami,“ uviedla Martina Petránová zo ŠL TANAP-u.

Aj tentoraz požiar vypukol neďaleko rómskej osady, plamene sa rovnako ako pred týždňom rozšírili z trávnatých plôch až do lesného porastu. Ten sa nachádza na území v správe tatranských lesníkov, konkrétne v ochrannom obvode Tatranské Matliare. „Na mieste boli až do večera hasiči, ktorí likvidovali posledné zvyšky požiaru. Oheň zasiahol 3,38 hektára lesa,“ upozornila Petránová s tým, že ŠL TANAP-u predbežne odhadli škodu na zhruba 8.000 eur.

Lesníci v tejto súvislosti opäť apelujú na ľudí, aby boli počas teplých slnečných dní obzvlášť ohľaduplní a správali sa primerane k prostrediu, v ktorom sa nachádzajú. „To znamená, nepoužívali otvorený oheň a neodhadzovali ohorky z cigariet počas prechádzok v prírode,“ zdôraznila Petránová.

K výzve sa pridávajú aj ochranári, riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko pripomenul, že takéto požiare, ktorých je na území najväčšieho národného parku čoraz viac, spôsobujú nielen ekonomické škody, ale majú negatívny vplyv aj na pôdu, rastlinstvo a živočíšstvo v postihnutej oblasti. „Pohyblivejšie jedince pri troche šťastia dokážu ujsť, veľké percento menej pohyblivých druhov také šťastie nemá a v ohni zahynie. Zhorenisko je cintorínom živočíchov, najmä hmyzu, obojživelníkov, plazov, drobných cicavcov a vtáčích hniezd s vajíčkami,“ uzatvára Majko.

Jeden z najväčších požiarov na území TANAP-u zasiahol vlani 30- hektárovú plochu v 4. a 5. stupni ochrany prírody v lokalite nad Kežmarskými Žľabmi. Škody na prírode, ktoré oheň napáchal, vtedy vyčíslili na 1,3 milióna eur. Vtedy sa požiar taktiež rozšíril zrejme kvôli nedbalosti ľudí a manipulácii s otvoreným ohňom.
 

Vyberte región