PHP-Nuke je super nástroj pre online publikovanie II

24.04.2003 Celý región

Vitajte pri pokračovaní minulotýždňového článku o PHP-Nuke. Ako som sľúbil, tak vám tu prinášam opis nainštalovaných modulov, blokov a možností ktoré sú k dispozícii na tejto web stránke Život Prešova.  
Na úvod vám ešte priblížim aktuálne informácie o verzii PHP-Nuke, ktorú tu používame...

Naše stránky - Život Prešova fungujú na základnej verzii PHP-Nuke 6.0 a na čiastočných update niektorých modulov z českej distribúcie +BPHPNukeCZ (momentálne je najnovšou vydanou oficiálnou verziou PHP-Nuke 6.5).    

Po príchode na úvodnú stránku www.zivotpo.sk/index.php uvidíte ako prvé blok s logom a banerom pod ktorým sú tzv. rýchle odkazy na často používané stránky - podobne tomu bolo aj na pôvodnej staršej statickej stránke vytváranej v redakčnom systéme WebGEN. CZ.  

Aktívnymi modulmi zabezpečujúcimi interaktívny a dynamický obsah tejto web stránky sú v prvom rade moduly štandardne obsiahnuté v oficiálnej distribúcii PHP-Nuke 6.0 (neaktivované moduly tu uvádzať nebudem):  
- News (články a komentáre)
- AvantGo (rýchle prezeranie vhodné pre pomalé pripojenie na internet)
- Content (obsah)
- Downloads (sťahovanie súborov)
- Freedback (napíšte nám)
- Forums (nové diskusné Splatt fórum 4.0)
- Journal (váš denník)
- Members List (zoznam užívateľov)
- Private Messages (súkromné odkazy)
- Recommended Us (odporučte nás)
- Search (vyhľadávanie)
- Statistics (štatistiky)
- Stories Archive (archív článkov)
- Submit News (pošlite článok)
- Surveys (ankety)
- Top (10 naj - článkov, kategórií, prispievateľov... )
- Topics (témy)
- Web Links (web linky)
- Your Account (váš účet, modul pre registrovanie užívateľov)

Z neštandardných modulov som na stránke Život Prešova použil ešte tieto:
- NukeC (riadková inzercia)
- Coppermine (foto galéria)
- Kalendar (kalendár udalostí)
- WebChat (komunikačný program podobný IRC)
- Wysiwig (doplnok k modulu Submit News pre jednoduchšie písanie html kódu do článkov pre Internet Explorer)

Modul News umožňuje uverejňovanie - publikovanie a čítanie článkov.
Registrovaný užívatelia majú možnosť si zobraziť verziu článku vhodnú na tlač a môžu poslať článok známemu na e-mailovú adresu.

Content - slúži pre publikovanie nezávislých stránok ako napríklad "stručne o Zlatej ZUZANE"   

Downloads - tento
modul slúži nielen pre samotné sťahovanie súborov z web stránok, ale umožňuje aj bežnému návštevníkovi pridať zaujímavý súbor na sťahovanie - samotný súbor sa nebude kopírovať, iba sa uverejní URL adresa na uvedený súbor.
Odkaz bude zverejnený po overení zodpovedným administrátorom. Modul obsahuje aj možnosti pre vyhľadávanie a triedenie odkazov a je tu možnosť poslať administrátorovi avízo o neplatnom odkaze.

Weblinks - podobný
ako modul Downloads

Private Messages - modul je určený pre registrovaných užívateľov a slúži pre komunikáciu s ostatnými registrovanými užívateľmi formou textových správ v rámci web stránky Život Prešova - správa sa objaví v priečinku v module Your Account podobne ako e-mail. 
Statistics - je modul určený pre registrovaných užívateľov ktorých zaujímajú štatistické informácie o návštevnosti našej web stránky. Obsahuje všeobecné a podrobné informácie o používaných prehliadačoch, operačných systémoch, ročné, mesačné, denné a hodinové štatistiky návštevnosti stránok. V administračnom systéme sú nám k dispozícii aj informácie o url adresách web stránok odkiaľ k nám prišli "surfujúci". Jednou z najviac používaných web stránok odkiaľ k nám chodíte je URL web stránky Slovenský Raj a stránka SuperZoznamu - monitoring tlače a samozrejme vyhľadávač Google.

Your Account - (Váš účet) je modul určený pre registrovanie užívateľov a služby pre jednotlivých užívateľov. Modul umožňuje 
- Čítať aktuálne titulky z externých spriatelených serverov a ich redakčných systémov. V ponuke je mnoho zaujímavých zahraničných serverov (slovenské a české doplňujeme priebežne). Je možnosť vložiť priamo url adresu aj iného servera ktorý má export titulkov v patričnom štandardnom formáte RSS/XML.   
- Zmeniť vlastné informácie o užívateľovi (po zaregistrovaní povolené len pre administrátora)
- Zmeniť úvodnú stránku, t.j. registrovaný užívateľ môže zmeniť počet článkov na úvodnej stránke. Pridať vlasné PopUp menu.
- Nastavenie komentárov
- Súkromné správy (Private Messages) umožňuje posielať a prijímať textové odkazy pre iných registrovaných užívateľov, ktorých nájdete v module Members List.
- Journal - (denník užívateľa) umožňuje zdieľať informácie z Vášho denníka / kalendára s inými užívateľmi
- Vybrať vzhľad - je ďalšou možnosťou ako zmeniť a prispôsobiť web stránku Život Prešova. Momentálne máte na výber tri základné vzhľady (themes):Default blue, Default natural, Digital fast.
- Odhlásiť užívateľa (logout)

Registrovaní užívatelia majú na web stránke Život Prešova svoje osobitné bloky s viacerými jedinečnými informáciami a funkciami. Príkladom sú bloky "Pre užívateľov". Ľavý blok - ktorý sa objaví po prihlásení (nalogovaní) má odkazy pre rýchly prístup k vybraným funkciám registrovaných užívateľov, pravý blok zobrazuje informácie o momentálnych online návštevníkoch a registrovaných užívateľoch.

Pre registrovaných užívateľov je určený aj blok SME-online, ktorý zobrazuje aktuálne titulky článkov z web stránky tohto populárneho média. Ostatné bloky si myslím že netreba komentovať.

Čo sa týka možností ktoré sú na web stránke Život Prešova, tie sú štandardnými ktoré umožňujú bežné free a tiež aj komerčné redakčné systémy. Zaujímavosťami ktoré sa oplatí spomenúť sú: možnosť poslať fotografiu z nášho foto albumu ako pohľadnicu e-mailom a možnosť riadkovej inzercie (registrovaní pod svojím menom).  

Pre spriatelené web stránky, redakčné systémy a portály máme pripravené exportné formáty RSS/XML a RAW TXT pre preberanie našich titulkov aktuálnych článkov.   
        
 

Vyberte región