Tajomstvo: Mal Nostrodamus pravdu?

15.11.2008 Celý región

Hádam žiadne predpovede a proroctvá nepriťahujú toľko pozornosti ako slávne Centuries legendárneho lekára, mága a jasnovidca Michela Nostradama.
Hoci o ich pravdivosti mnohí pochybujú a v 19. storočí ich odmietla oficiálne aj katolícka cirkev, dodnes je viac tých, ktorí im bez výnimky veria a nachádzajú v tajomných veštbách konkrétne udalosti. Bol teda Nostradamus Bohom vyvolený prorok, alebo len obyčajný šarlatán?

Nostradamus žil pred vyše štyristo rokmi a svoje proroctvá písal ťažko zrozumiteľnou rečou – akousi zmiešaninou stredovekej francúzštiny s gréčtinou, taliančinou, španielčinou, latinčinou a hebrejčinou. Navyše používal množstvo rôznych skratiek a podobenstiev. Nie je ľahké nájsť a pochopiť správny zmysel textu. Ešte za jeho života existovalo na každé proroctvo viacero interpretácií, aj diametrálne odlišných. Hoci sám Nostradamus tvrdil, že jeho predpovede pochopia až ďalšie generácie po jeho smrti, ani dnes sa nedajú jednoznačne interpretovať. Jasný výklad a priradenie k určitej udalosti sťažuje aj to, že väčšina proroctiev sa neviaže k presnému dátumu. Napriek všetkým pochybnostiam však jeho veštby obsahujú pozoruhodné posolstvá a nútia nás aspoň sa zamyslieť nad našou budúcnosťou. Veď podľa jeho prívržencov sú v nich zašifrované najvýznamnejšie udalosti piatich storočí, vrátane súčasnosti. Zachytávajú teroristické útoky posledných rokov, pohnuté udalosti na Blízkom Východe i ekologické katastrofy. Po 11. septembri 2001 začali brať vážne Nostradamove vízie aj mnohí skeptici a jeho odporcovia. Na začiatok nového tisícročia totiž predpovedal útok na newyorské dvojičky: „... Príde čas, keď sa začne nové tisícročie. Na domy siahajúce až k oblakom zaútočia ohnivé vtáky. Bude veľa mŕtvych a nezvestných. Svet sa zmení. Klamstvo bude pravdou. Už nič nebude také, ako pred tragédiou... “

Kto bol Nostradamus?
Michel de Nostredame sa narodil 14. decembra 1503 v Saint Remy v južnom Francúzsku. Vyrastal u svojho prastarého otca, vzdelaného lekára, matematika a astrológa. Učil ho jazyky, matematiku, ukázal mu silu byliniek a naučil ho z nich pripravovať lieky, zasvätil ho do tajov astrológie a okultizmu. Mladý Michel pôsobil ako lekárnik a neskôr začal študovať medicínu. Mal dvadsaťdva rokov, keď musel prerušiť štúdium, lebo v krajine vypukol smrteľný a nebezpečný čierny mor. Obetavo cestoval po krajine a liečil chorých na túto nákazlivú chorobu. Svojich lekárskych kolegov predstihol aj v medicínskych znalostiach. Používal pokrokové liečebné metódy, predpisoval liečivé bylinky a prikazoval prevárať vodu a vetrať v miestnosti, kde boli chorí, aby sa nákaza nešírila. Stal sa slávnym a uznávaným lekárom. Tridsaťročný mal všetko, čo si človek môže želať – úspešnú lekársku prax, urodzenú, krásnu mladú manželku a dve deti. Osud ho však kruto zasiahol. Opäť vypukol mor a kým on cestoval po krajine a liečil iných, tejto strašnej chorobe podľahli jeho žena s obidvoma deťmi.

Zrodenie jasnovidca
Nepriazeň osudu Nostradama hlboko poznačila. Zanechal smutný domov a nasledujúcich desať rokov pôsobil ako putovný lekár. Cestoval po krajine, liečil každého, kto o to požiadal, a popritom meditoval, aby si uvoľnil myseľ. Čoraz viac sa venoval štúdiu kabaly, okultných vied, astrológii, spoznával tajomstvá starých Egypťanov a Arabov. Napokon sa usadil v mestečku Salon, neďaleko Marseille, kde opäť našiel stratený pokoj. Oženil sa s bohatou vdovou a splodil s ňou šesť detí. Vďaka finančnému zabezpečeniu sa už nemusel venovať liečeniu chorých, ale stále viac času mu zaberalo štúdium astronómie a okultných vied. Aby mohol pozorovať pohyby hviezd, zriadil si dokonca na povale svojho domu malé observatórium. Zmenil si meno na Nostradamus a preslávil sa ako tvorca vtedy veľmi obľúbených horoskopov. Tak sa dostal aj na kráľovský dvor. V roku 1550 začal v almanachoch, ako to v tých časoch bolo zvykom, uverejňovať svoje proroctvá. Ich zásluhou sa stal slávnym a uznávaným už za svojho života. Najväčšiu slávu a pozornosť si získal veštbou, v ktorej predpovedal smrť francúzskeho kráľa Henricha II: „Mladý lev premôže starého na bojovom poli a v zvláštnom súboji v zlatej klietke mu vyškriabe oči... “ Všetko sa splnilo do roka a do dňa. Kráľ zomrel v súboji s mladým rytierom Montgomerym, keď jeho kopia prerazila kráľovu zlatú helmu a úlomok mu zasiahol oko a hrdlo... Inkvizícia i ľud ho chceli vtedy upáliť ako čarodeja, no kráľova vdova, kráľovná Katarína Medicejská, si ho vzala pod ochranu a neskôr ho vymenovala za svojho dvorného poradcu.

Vedel to, čo nikto netušil
Je naozaj pozoruhodné, aké veci a udalosti opísal Nostradamus v hlbokom stredoveku. Prorokoval Bartolomejskú noc, Veľkú Francúzsku revolúciu, aj zrod britského impéria: „Anglicko bude vládnuť veľkej ríši, všemocne vekmi viac než tri storočia. Veľké armády prejdú cez more a pevniny, Portugalci s tým nebudú spokojní... “ V roku 1666 zachvátil Londýn obrovský požiar. Nostradamus ho predpovedal týmito slovami: „Krv spravodlivých vyžiada si oheň, čo spáli Londýn, keď sa bude písať rok trikrát dvadsať plus šesť“. Už v roku 1552 predpovedal Nostradamus lety do vesmíru: „Prídu veľké zmeny a po nich ešte väčšie zmeny. Ľudia vyhotovia stroj, ktorý predstihne čas a s veľkou silou poletí k nebu... “Písal aj o plavbách pod vodou: „Ľudia sa na cesty vydajú pod morskú hladinu na železnej rybe a svoje domy postavia v hlbinách oceánov... “ Vykladači jeho proroctiev našli v Centuriach veštby o katastrofe kozmickej lode Chellenger, o vojne v Perzskom zálive i o zavraždení amerických prezidentov Lincolna a Kenedyho. Skazu japonských miest Hirošima a Nagasaki v roku 1945 opísal takto: „... Saturn sa zmení na staré železo, protiklad kladného paprsku všetko zničí, oheň zlatej farby bude siahať od zeme po nebesá, mnoho životov padne... “ Nostradamus predpovedal aj zblíženie „dvoch svetov“ – Ameriky a Ruska a dôsledky ich spojenia: „Keď sa stretnú a potom spoja susedia polárneho (severného? ) kruhu, Východ dostane veľký strach, dôsledky budú nedozerné a po svete sa budú množiť kruté teroristické akcie... “ Hovoril však aj o troch krutých tyranoch, ktorí ovládnu svet a predpovedal tretiu svetovú vojnu. Je zaujímavé, že slávny mág dva roky dopredu predvídal aj vlastnú smrť. “Vrátiac sa od kráľa, schovám si dar od neho, nebudem ho už potrebovať, lebo odídem k Bohu. Moji priatelia ma nájdu mŕtveho v pracovni. “ V júni 1566 sa naozaj vrátil od kráľa s darovacou listinou na obrovské panstvo. V noci vo svojej pracovni zomrel a jeho priatelia ho ráno našli ležať pri písacom stole.

Nostradamus bol presvedčený, že je vyvolený Bohom a tajomstvá budúcnosti mu oznamuje tajomný Boží hlas: „Hlas sa mi chveje, Božské svetlo, Božské si sadá vedľa mňa. ” Jeho priaznivci tiež veria, že ho osvietil Boh, aby jeho prostredníctvom zvestoval ľuďom múdrosť a pravdu o budúcnosti. Tak či onak, počas siedmich rokov vydal Nostradamus vyše sedemsto proroctiev, nazvaných Centuries a opísal v nich ďalekú budúcnosť až po predpovedaný „konečný koniec sveta“ v roku 3797. Či sa tak naozaj stane, našťastie, naša generácia nemusí bezprostredne riešiť. No každý z nás môže bez ohľadu na proroctvá vyžarovať k druhým lásku a pozitívnu energiu, a tak sa pričiniť aspoň malou čiastkou o to, aby na našej modrej planéte zavládol pokoj a mier.
Moderná žena august 2007
 

Vyberte región