UMELCI SMÚTIA: Vo veku 75 rokov zomrel herec Václav Postránecký

08.05.2019 Celý región

Praha/Bratislava 8. mája (TASR) - Vo veku 75 rokov zomrel v utorok 7. mája po ťažkej chorobe český herec Václav Postránecký.

Väčšina divákov si Postráneckého pamätá z úspešnej komédie S tebou mě baví svět. Hral však v desiatkach filmov a televíznych seriálov, bol tiež skvelým dabingovým hercom, svoj hlas prepožičal napríklad Dustinovi Hoffmanovi vo filme Rain Man.

Václav Postránecký sa narodil 8. septembra 1943 v Prahe. Herectvu sa venoval už od detstva. Pôsobil v poloamatérskom divadle Menton v Prahe a ako detská hviezda sa začal objavovať aj vo filmoch, napríklad v komédii vtedy ešte mladého a začínajúceho režiséra Oldřicha Lipského s názvom Vzorný kinematograf Jaroslava Haška (1955). V jednej zo štyroch Haškových poviedok hral chlapca, ktorý poznačil chod domácnosti, keď do nej priniesol škrečka a zvieratko sa natrvalo zahniezdilo v gauči.

"V detstve, aj keď bol vo svojom okolí známy, nikdy nenosil nos dohora, bol to normálny chlapec," píše o hereckých začiatkoch Postráneckého webový portál Osobnosti.cz.

V civilnom povolaní sa Václav Postránecký stal zámočníkom, neskôr sa začal naplno venovať herectvu. Pôvodne na doskách brnianskeho Štátneho divadla, v rokoch 1969-78 bol členom Mestských divadiel pražských, napokon zakotvil v Národnom divadle. Tu stvárnil významné postavy v inscenáciách Paličova dcéra (Josef Kajetán Tyl), Kráľ Lear (William Shakespeare), Zo života hmyzu (Josef a Karel Čapkovci) či rolu Kapuleta v ďalšej Shakespearovej hre Rómeo a Júlia.

Postránecký intenzívne pracoval pre film a najmä televíziu. Objavil sa vo filmovom spracovaní klasiky Princ a chuďas (Ludvík Ráža, 1971), v kriminálke Smrt si vybírá (1972, Václav Vorlíček) či v rozprávke Jak se budí princezny (Václav Vorlíček, 1977). Účinkoval v obľúbenom televíznom seriáli z obdobia druhej svetovej vojny Byl jednou jeden dům (1974).

Najväčšiu popularitu však hercovi priniesol film Marie Poledňákovej S tebou mě baví svět (1982) o svojráznej dovolenke troch kamarátov so svojimi deťmi. Václav Postránecký si tu spoločne s Júliusom Satinským a Pavlom Novým zahral jedného z trojice vzorných oteckov.

Podľa portálu Csfd.cz práve on prehovoril režisérku, aby sa nebála obsadiť Satinského. Poledňáková totiž pochybovala, či Satinský zvládne fyzicky náročné úlohy. "Keď ju Václav Postránecký ubezpečil, že kolega Julo externe spolupracoval s Horskou službou vo Vysokých Tatrách, poslala režisérka scenár do Bratislavy," uviedol portál.

Obdobie 90. rokov prinieslo Václavovi Postráneckému úlohy v populárnej komédii Černí baroni (1992, Zdeněk Sirový) či vo filme Jedna kočka za druhou (1993, František Filip). V trpkej komédii Andělské oči na motívy prózy Bohumila Hrabala (1994, Dušan Klein) stvárnil majiteľa drogérie fanaticky experimentujúceho s chemikáliami. Hlavnú úlohu vytvoril vo filme Konto separato (1996, Dušan Klein) o známej prvorepublikovej korupčnej afére. Marie Poledňáková ho opäť obsadila do svojich komédií Jak se krotí krokodýli (2006) a Líbáš jako bůh (2009). Zahral si aj vo vinárskych filmoch Tomáša Bařinu Bobule a 2Bobule (2008, 2009).

V roku 1997 sa predstavil ako režisér, keď nakrútil podľa vlastného scenára horor Travis. Václav Postránecký sa presadil aj v dabingu, jeho hlasom prehovoril Dustin Hoffman vo filmoch Tootsie alebo Rain Man. Daboval tiež poľského herca Jerzyho Stuhra (napríklad v komédii Seximisia), Franca Nera, Anthonyho Hopkinsa alebo talianskeho komika Paola Villagia v niekoľkých pokračovaniach bláznivých komédií o účtovníkovi Fantozzim, ktoré už pre stratu hlasu nestihol nadabovať Stanislav Fišer.

Napriek zdravotným problémom sa Václav Postránecký aktívne venoval herectvu a ešte v roku 2018 ho diváci mohli vidieť vo filme Jana Pachla s názvom Ten, kdo tě miloval.

Na divácky najúspešnejší film, v ktorom hral, si slávny herec zaspomínal v rozhovore pre iDNES.cz: "Nemali sme najmenšie tušenie, čím sa táto komédia v budúcnosti stane. Prežili sme parádnych štrnásť dní na horách, potom štrnásť dní v ateliéri a rozpŕchli sme sa za ďalšími úlohami. Zvyšok urobili až milióny divákov. Všetci to odrazu chceli vidieť."
 
 
 
 
 

Vyberte región