Historická radnica v Krupine má novú fasádu aj strechu

19.06.2019 Krupina

Krupina 19. júna (TASR) - V Krupine finišujú v týchto dňoch s rekonštrukciou fasády a strechy historickej radnice. Budova, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, bola postavená v roku 1901 a okrem náteru fasády po povodni v roku 1996, neprešiel jej exteriér žiadnou výraznejšou obnovou.

"Zrekonštruovali sme celú strechu tejto budovy, ktorá bola výrazne členitá. Po dohovore s Krajským pamiatkovým úradom v Banskej Bystrici sme na ňu dali historickú škridlu, takzvanú bobrovku. Uzatvorili sme ju tak proti holubom, ktorí ju svojím trusom v minulosti značne poškodzovali," povedal pre TASR primátor mesta Radoslav Vazan.

Rekonštrukciu mesto financovalo z vlastných zdrojov. Obnova vyšla na približne 330.000 eur. "Keďže je to národná kultúrna pamiatka, aktuálne nebola k dispozícii vhodná výzva na čerpanie príspevku z eurofondov," pripomenul primátor.

Ako sa píše na internetovej stránke mesta, radnicu začali stavať koncom 19. storočia, kedy boli na budove starého mestského domu spozorované trhliny a privolaná župná komisia skonštatovala nevyhnutnosť radnicu zbúrať a postaviť novú. Radnica na Svätotrojičnom námestí bola postavená podľa projektu J. Cajhána inšpirovaného barokovou a renesančnou architektúrou. Radnicu stavala zvolenská firma Bratia Kondorossy.
 

Vyberte región