Prvú učebnicu esperanta vydali pred 132 rokmi, slovenskú o 20 neskôr

28.07.2019 Celý región

Bratislava 28. júla (TASR) – Prvú učebnicu esperanta vydali pred 132 rokmi vo Varšave. Slovenská príručka vyšla o 20 rokov neskôr. „Odvtedy sa datuje aj vznik slovenského esperantského hnutia, v ktorom pôsobili v minulosti aj viaceré známe osobnosti, ako napríklad maliar Martin Benka, či hudobný skladateľ Ján Valašťan Dolinský,“ pripomenul predseda Slovenskej esperantskej federácie Peter Baláž.

Hoci na Slovensku počet aktívnych členov nie je vysoký, podľa Baláža máme vo svetovom meradle viacero prvenstiev. Slovenských esperantistov preslávil napríklad Stanislav Marček. Jeho učebnica Esperanto priamou metódou vyšla v 40 jazykoch a stala sa najprekladanejšou učebnicou esperanta na svete.

V Partizánskom sídli tiež združenie, ktoré vytvorilo najpoužívanejšiu online platformu na učenie esperanta. „Tento portál funguje bezplatne v 35 jazykoch a má už viac ako 295.000 registrovaných užívateľov z vyše 200 krajín sveta,“ priblížil Baláž.

Výhodou Slovenska je tiež geografická poloha vhodná na organizáciu medzinárodných podujatí, myslí si Baláž. Od roku 2007 sa tu každoročne koná najväčšia škola esperanta na svete.

Esperanto je dielom varšavského lekára Ludvika Zamenhofa. Jeho cieľom je fungovať ako nadnárodný dorozumievací prostriedok. Výhodami esperanta oproti národným jazykom sú najmä jeho jednoduchosť a neutralita. Na svete ho ovládajú podľa odhadov dva milióny ľudí.

Prvá učebnica vyšla vo Varšave 26. júla 1887. Tento dátum sa považuje za deň narodenín esperanta. Prvú slovenskú učebnicu esperanta vydal v roku 1907 v Martine pacifista, tolstojovec a zástanca esperanta Albert Škarvan.
 

Vyberte región