HASIČI MALI RUŠNÝ DEŇ: Pre búrky ich zasahovalo vyše 350

08.08.2019 Bratislava

Bratislava 8. augusta (TASR) - V súvislosti s búrkami zasahovalo na Slovensku za uplynulých 24 hodín viac ako 350 profesionálnych a dobrovoľných hasičov pri 196 výjazdoch. Informovala o tom Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

"Najvážnejšia situácia bola v Trnavskom kraji. Tam bola pomoc hasičov potrebná 55-krát, a to najmä v okresoch Galanta a Senica," priblížila Križanová.

Dodala, že v Nitrianskom kraji boli privolaní k 49 udalostiam, v Trenčianskom kraji k 25 a v Banskobystrickom a Košickom kraji k 18 udalostiam. V Prešovskom kraji pre počasie zasahovali desaťkrát, v Bratislavskom šesťkrát.

Hasiči zasahovali najčastejšie pri odstraňovaní popadaných stromov zo striech a cestných komunikácií, odčerpávaní vody zo zatopených priestorov a odstraňovaní popadaných kusov striech.

Po búrke mali hasiči v trnavskom regióne 55 výjazdov


V súvislosti s búrkovou činnosťou v noci na štvrtok zasahovali hasiči v trnavskom regióne celkom 55-krát. Nasadených bolo viac ako sto príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) a takmer 40 kusov techniky. Pri zásahoch išlo najmä o odstraňovanie spadnutých stromov z budov, motorových vozidiel a z ciest.

"Hasiči z galantského okresného riaditeľstva HaZZ mali od 22.00 do 8.00 h spolu 22 výjazdov, z Dunajskej Stredy šesť, z Piešťan štyri, z Trnavy tri a zo Senice dva výjazdy," informoval vedúci oddelenia operačného riadenia Krajského riaditeľstva HaZZ v Trnave Martin Krajčovič. Ostatné výjazdy absolvovali podľa jeho informácií dobrovoľní hasiči obcí Borský Mikuláš, Štefanov, Sobotište, Smolenice, Veľká Paka, Veľké Kostoľany, Kráľov Brod, Moravany nad Váhom, Veľké Orvište, Váhovce, Vrbové, Gáň, Buková, Šamorín, Šoporňa, Podbranč, Jablonica, Pata, Jurová a Tomášikovo.

Hasiči v Žilinskom kraji zasahovali 16-krát, odstraňovali popadané stromy

Hasiči v Žilinskom kraji zasahovali od stredy (7. 8.) do štvrtka rána v súvislosti s poveternostnou situáciou celkom 16-krát. Ako pre TASR povedal žilinský krajský riaditeľ Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Jaroslav Kapusniak, išlo o odstraňovanie stromov, ktoré popadali na vozovku, ale tiež o spadnutý strom na rodinný dom či zabezpečenie strhnutého plechu z radových garáží.

Podľa Kapusniaka najviac zasahovali príslušníci Okresného riaditeľstva (OR) HaZZ v Martine, celkom šesťkrát, OR HaZZ v Žiline štyrikrát, OR HaZZ v Liptovskom Mikuláši a Ružomberku po dvakrát a Dobrovoľný hasičský zbor obcí Sučany a Kotešová po jeden raz.

V teréne bolo 32 príslušníkov HaZZ a šesť členov dobrovoľných hasičských zborov s 13 kusmi hasičskej techniky.

Následky búrky a vetra odstraňovalo v Trenčianskom kraji 61 profesionálnych hasičov

Profesionálni hasiči z Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) absolvovali v súvislosti s búrkovou činnosťou a silným vetrom v stredu (7. 8.) v noci a vo štvrtok nadránom celkom 17 výjazdov.

Ako informoval hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trenčíne Marián Petrík, išlo predovšetkým o odstraňovanie spadnutých stromov z ciest a miestnych komunikácií.

„V rámci Trenčianskeho kraja v súvislosti s počasím zasahovalo 61 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru a bolo nasadených spolu 18 kusov hasičskej techniky,“ doplnil Petrík.

Ako dodal, hasiči zasahovali štyrikrát v okrese Prievidza, po trikrát v okresoch Bánovce nad Bebravou a Partizánske, po dvakrát vyrážali k mimoriadnym udalostiam v Trenčianskom, Myjavskom a Ilavskom okrese a jeden zásah absolvovali v okrese Považská Bystrica.Zemplínom sa opäť prehnala silná búrka, páchala škody len na severe

Najvýchodnejšou časťou Slovenska sa v stredu 7. augusta večer prehnala ďalšia silná búrka. Výjazdy pre ňu absolvovali len hasiči z Horného Zemplína. Pomáhali pri dvoch spadnutých stromoch a zatopených nehnuteľnostiach. TASR o tom informoval riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Humennom.

Humenskí hasiči boli privolaní na pomoc pri odčerpávaní vody z domu na Sládkovičovej ulici a z dvora rodinného domu v rómskej osade Podskalka.

Sninskí a medzilaboreckí hasiči absolvovali večer po jednom výjazde k spadnutému stromu. V Sninskom okrese ho odpratávali v Hažíne nad Cirochou, v Medzilaboreckom v obci Krásny Brod.

Podľa informácií Operačného strediska Okresného riaditeľstva HaZZ v Michalovciach, Dolným Zemplínom sa búrka výraznejšie prehnala len jeho severnou časťou. Hasiči však v tejto súvislosti žiadne výjazdy absolvovať nemuseli.

Silná búrka v Ružomberku vyvrátila viacero stromov v meste

Silná búrka, ktorá sa prehnala Ružomberkom vo štvrtok v skorých ranných hodinách, vyvrátila viacero stromov. Na cestách a chodníkoch zostali polámané konáre. Podľa hovorcu ružomberského primátora Viktora Mydla si búrka nevyžiadala žiadne zranenia a škody, ktoré napáchala na mestskom majetku, sú minimálne.

„Žiaľ, niekoľko stromov v meste je výrazne poškodených. Odpraceme a uskladníme ich, kým sa sfunkční kompostáreň, kde sa následne presunú. Všetky dnešné plánované práce v meste sa zastavili. Personál VPP čistí stromy a konáre, drobné kusy presúva na miesto zberu. Pracovníci oddelenia technickej správy mesta strojovo čistia a kontrolujú dažďové vpusty,“ načrtol Mydlo s tým, že pracovníci technických služieb materiál odvážajú na následné spracovanie.

Podľa hovorcu nie je vylúčené, že časti týchto prác budú pokračovať viac dní. „Naším hlavným cieľom je mesto čo najskôr vyčistiť a eliminovať miesta, ktoré môžu byť nebezpečné,“ ubezpečil.

Veterná smršť rozbila historický vetroň, strhla strechu z hangára letiska


Stretnutie historických vetroňov na nitrianskom letisku v Janíkovciach narušila veterná smršť, ktorá sa prehnala mestom v noci zo stredy na štvrtok. Silný vietor odtrhol približne tretinu strechy z hangára na letisku, zostali po ňom popadané stromy.

„Tri české transportné vozy, do ktorých sa dávajú vetrone, sú poškodené, rovnako ako jedno súkromné motorové lietadlo. Najhoršie dopadlo bezmotorové historické lietadlo Blaník, ktoré odtrhlo od kotiev, preletelo 150 metrov ponad karavany a skončilo totálne rozbité,“ potvrdil organizátor stretnutia Igor Ott. Obrovským šťastím podľa jeho slov bolo, že smršť spôsobila len materiálne škody a nikto nebol zranený.

Na stretnutí historických vetroňov sa v rámci podujatia Oldtimer Pribina Star stretlo desať účastníkov zo Slovenska a z Českej republiky. K najzaujímavejším historickým vetroňom, ktoré sa na podujatí zúčastnili, patria lietadlo LG-125 Šohaj2, nemecké lietadlo Ka6 Cr a SF-27A, nemecký drevený stroj z 50. rokov minulého storočia. Oblohu nad Nitrou brázdili aj LG-425 Šohaj, lietadlá kovovej konštrukcie Blaníky, ale aj moderné VSO-10 "Osa", ktoré má nosnú časť drevenú, či najstaršia replika vetroňa Zlín 23 Honza z roku 1947.

Po nočnej búrke zostala obec Jelšovce bez elektriny, vody aj kanalizácie

Obec Jelšovce v okrese Nitra je po nočnej veternej smršti a búrke bez elektrickej energie aj bez vody. V obci nie je zavedený obecný vodovod, obyvatelia využívajú vlastné studne, majú domáce elektrické vodárne. Obec bez elektriny má problémy aj s kanalizáciou.

Silný vietor a búrka sa prehnali obcou v noci pred 23. hodinou, z miestnej krčmy strhla víchrica plechovú strechu. „Občania sú odvtedy bez elektriny, volajú na obecný úrad. Problém majú elektrárne, my ich urgujeme, aby ho odstránili. Dúfame, že sa im to v čo najkratšom čase podarí, no ovplyvniť to nevieme. Cisterny s pitnou vodou sme zatiaľ nezabezpečovali, no ak by problém pretrvával aj popoludní, určite ho budeme riešiť aj s vodárňami,“ uviedol starosta Jelšoviec Ladislav Hroššo.
 

Vyberte región