Na oslavy 75. výročia SNP prišli do B. Bystrice tisícky návštevníkov

29.08.2019 Banská Bystrica

Banská Bystrica 29. augusta (TASR) – Preletom leteckej techniky Ozbrojených síl SR a pietnym aktom kladenia vencov sa vo štvrtok o 10.00 h v areáli Pamätníka Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici začali celoštátne oslavy 75. výročia SNP. Zúčastňujú sa na nich všetci traja najvyšší ústavní činitelia SR, poslanci Národnej rady (NR) SR, zástupcovia politických strán, diplomatických zborov v SR, združení a organizácií.

Na slávnostnom zhromaždení vystúpia s príhovormi prezidentka Zuzana Čaputová, predseda NR SR Andrej Danko (SNS) a premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Do parku pod Pamätníkom SNP si prišli hrdinstvo bojovníkov v SNP uctiť tisícky ľudí, ktorí do mesta pod Urpínom pricestovali z celého Slovenska.

"Je to jeden z posledných rokov, keď si výročie SNP môžeme pripomenúť aj s priamymi účastníkmi. Bude ich tu možno desať – 12, preto sem treba prísť, aby sme vzdali úctu ešte žijúcim účastníkom a rovnako tým, ktorí v boji padli alebo už zomreli," konštatoval pre TASR generálny riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev.

Po oficiálnej časti osláv na návštevníkov od 15.00 h čaká vojenská prehliadka, počas ktorej uvidia viac ako 1500 profesionálnych vojakov rozdelených v 35 pochodových zostavách a viac ako 200 kusov bojovej techniky, vrátane 15 kusov leteckej. Má to byť široká škála bojovej techniky pozemných, vzdušných, špeciálnych síl, Vojenskej polície a ďalších. Naposledy sa podobná prehliadka konala pred viac ako desiatimi rokmi.

Ako zdôraznil minister obrany Peter Gajdoš (SNS), vojaci si chcú takto uctiť pamiatku hrdinov, ktorí bojovali za rovnaké princípy a idey, ktoré sú dnes piliermi vojenských tradícii SR - boj za mier, demokraciu, rovnosť a najmä boj proti fašizmu.

Popoludňajší program bude pokračovať hudobnými vystúpeniami a premietaním filmu Povstanie. V rámci večerného galaprogramu, ktorý sa začína od 20.30 h, vystúpia speváci Richard Müller, skupina Desmod, Kristína, Miroslav Dvorský či súbory Lúčnica a SĽUK.

Polícia návštevníkov upozorňuje, aby si na oslavy nebrali so sebou žiadne ostré a kovové predmety, zbrane, keďže pri vstupných bránach sú kontroly a môže sa stať, že im nebude umožnený vstup.

Polícia ich tiež vyzýva, aby boli ostražití, dávali si pozor na svoje osobné veci a v zaparkovaných autách nenechávali žiadne cennosti. Rodičov zasa, aby nespúšťali svoje deti z dohľadu ani na chvíľu, pretože v dave ľudí sa môžu ľahko stratiť.

"Akékoľvek poznatky k možnému narušeniu priebehu osláv je potrebné bezodkladne oznámiť na najbližší útvar Policajného zboru alebo na známe telefónne číslo 158. Taktiež v prípade ohrozenia života, zdravia a majetku je nutné kontaktovať linky tiesňového volania – 112, 158, 155, 150. V prípadoch súvisiacich s oslavami SNP môžu občania využiť služby informačnej linky, ktorej cieľom je odľahčiť štátne tiesňové linky. Číslo infolinky je 0800 242 000," zdôraznila banskobystrická krajská policajná hovorkyňa Petra Kováčiková.

Banskobystričanov počas celého dňa čakajú výrazné obmedzenia aj v mestskej hromadnej doprave. Autobusy pre uzáveru cesty I/66 popri Hrone počas celodenných osláv fungujú formou kyvadlovej dopravy bez cestovných poriadkov.
 

Vyberte región