Poprad disponuje najnovším prístrojom na rozbíjanie kameňov obličiek

09.09.2019 Poprad

Poprad 9. septembra (TASR) – Popradská nemocnica disponuje najnovším typom prístroja na rozbíjanie obličkových kameňov. Hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda uviedla, že jedinečnosť intrakorporálneho litotriptora je v jeho trojfunkcionalite. „Dodáva riadenú ultrazvukovú a balistickú energiu súbežne alebo nezávisle so súčasným odsávaním cez jedinú sondu,“ ozrejmila.

V porovnaní s predošlými generáciami prístrojov skracuje celý proces až o 48 percent. Práve to bol jeden zo zásadných dôvodov, prečo sa vedenie najväčšej nemocnice pod Tatrami rozhodlo pre jeho zapožičanie. „Ide o slovenskú premiéru špičkového prístroja, ktorý sme sa rozhodli testovať v našich podmienkach. Je to zároveň konkrétny príklad našej neustálej snahy o zavádzanie najnovšieho prístrojového vybavenia v prospech zvyšovania kvality poskytovanej zdravotníckej starostlivosti,“ uviedol generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Nemocnice Poprad, a. s., Peter Petruš.

Kratší operačný čas a z neho vyplývajúca kratšia anestézia sú podľa neho jednoznačnou výhodou pre pacienta. Ďalej je možné, že skracujúci sa čas zákrokov povedie k zvýšenému počtu zákrokov a teda i následnému odliečeniu vyššieho počtu pacientov. Pod Tatrami zrealizovali na novom prístroji prvých desať zákrokov u pacientov s kameňmi v obličke. Prístroj si podľa slov urológov poradí s akýmikoľvek kameňmi a viac efektívne je aj odsávanie. Podľa slov primára Urologického oddelenia v Poprade Erika Chorváta, ide o zariadenie, ktoré má pacienta za priaznivých okolností úplne zbaviť aj pomerne veľkého obličkového kameňa.

Testovaním tohto prístroja sa popradskej nemocnici podľa jej riaditeľa darí napĺňať cieľ, ktorý si vedenie dalo v roku 2012 pri otvorení nového urologického oddelenia. „V rámci urológie nám výrazne stúpa počet operácií, ale najmä počet veľkých operačných výkonov a tiež počet hospitalizácií. Prichádzajú nielen pacienti z nášho regiónu, ale aj z okresov vzdialených 100 až 200 kilometrov,“ skonštatoval Petruš s tým, že otvorením urologického oddelenia a následne litiatickej ambulancie a RTG urologického pracoviska UROSKOP, sa začala písať história urológie v popradskej nemocnici. V súčasnosti je toto oddelenie podľa neho jedným z najlepšie materiálno-technicky vybavených pracovísk na Slovensku s možnosťou diagnostiky a liečby takmer všetkých urologických ochorení.

Personál oddelenia a ambulancií komplexne rieši pacientov s močovými kameňmi, pričom disponuje ako neinvazívnou metódou, tak aj všetkými potrebnými možnosťami invazívnej liečby. „Ide o rozbíjanie kameňov laserom, ultrazvukom, elektrohydraulicky a kombinovane,“ konkretizoval Chorvát s tým, že od vlaňajška lekári vykonávajú všetky onkourologické operácie, mnohé z nich laparoskopicky. V poslednom období boli do portfólia operačných výkonov zaradené radikálna cystektómia pri karcinóme močového mechúra a radikálna 3D laparoskopická prostatektómia pri karcinóme prostaty. Podľa analizovaných údajov oddelenia sa v posledných rokoch neustále zvyšuje počet nefrektómii a resekcií nádorov obličiek – odstránenie nádoru s ponechaním obličky. Na popradskom urologickom oddelení realizujú všetky typy laparoskopických operácií – cysty obličky, pyeloplastiky, nefrektómie, resekcie nádorov obličky či prostatektómie. Liečbu poskytujú pacientom z ktorejkoľvek časti Slovenska.
 

Vyberte región