Z rodného zámku Winstona Churchilla ukradli záchod z pravého zlata

14.09.2019 Celý región

Londýn 14. septembra (TASR) - Zlodeji ukradli v sobotu nadránom unikátny záchod z pravého zlata v hodnote milión libier (1,12 milióna eur) z rodiska a pôvodného domova legendárneho britského premiéra z obdobia druhej svetovej vojny Winstona Churchilla.

Záchod z 18-karátového zlata je dielom talianskeho konceptuálneho umelca Maurizia Cattelana a na zámku Blenheim, západne od Londýna, ho nainštalovali len dva dni pred krádežou. Dovtedy bol vystavený v Guggenheimovom múzeu v New Yorku, napísala tlačová agentúra AP.

Polícia informovala, že zlodeji použili pri krádeži najmenej dve vozidlá. Keďže zlatý záchod bol pripevnený k inštalačnému systému zámku, jeho odstránenie spôsobilo "vážne škody a zatopenie" budovy, dodala polícia. Zámok Blenheim je pritom zaradený do zoznamu lokalít svetového dedičstva UNESCO.

Polícia zatkla 66-ročného muža, ktorého neidentifikovala a zatiaľ ani neobvinila. Záchod však nenašla.

Pred krádežou si návštevníci Cattelanovej umeleckej výstavy na zámku mohli objednať trojminútový pobyt na toalete s možnosťou použiť ju.

Zámok Blenheim je rozľahlé a veľkolepé anglické vidiecke sídlo v mestečku Woodstock v grófstve Oxfordshire. Churchill, jeden z najvýznamnejších štátnikov 20. storočia, sa tam narodil 30. novembra 1874.

Zámok, asi 105 kilometrov od Londýna, je medzi návštevníkmi mimoriadne obľúbený a príležitostne sa využíva na výnimočné podujatia, napríklad na luxusné módne prehliadky a umelecké výstavy.
 

Vyberte región