Nová scéna uvedie premiéru slávneho muzikálu Les Misérables – Bedári

17.09.2019 Bratislava

Bratislava 17. septembra (TASR) – Bratislavské Divadlo Nová scéna uvedie v piatok 20. septembra slovenskú premiéru muzikálu Bedári. Podľa románu Victora Huga ho napísali Alain Boublil a Claude-Michel Schönberg, ktorý zároveň zložil hudbu. Režisérkou je Marie Zamora, choreografom Ján Ševčík, scénu navrhol Petr Hloušek, kostýmy Ľudmila Várossová a Adriena Adamíková.

Muzikál hudobne naštudovala Iveta Weis Viskupová, text preložila Katarína Labajová – Pokorná, texty piesní prebásnil Ján Štrasser. Jakub Žídek a Peter Valentovič dirigujú 25-členný Symfonický orchester Slovenského rozhlasu.

Muzikál Bedári sa po 39 rokoch od jeho parížskej premiéry dostáva k slovenskému divákovi. V réžii a hudobnej supervízii Marie Zamora sa v hlavnej postave Jeana Valjeana predstaví Titusz Tóbisz, postavu Javerta hrajú v alternácii Petr Vlček a Jiří Daniel.

Úlohu Mariusa hrá Peter Makranský, Cosettu alternujú Alžbeta Bartošová a Michaela Baladová Danielová, Thénardierku stvárňujú Katarína Hasprová a Marta Potančoková, Thénardiera alternujú Jaroslav Rusnák a Igor Šimek, v postave Fantiny sa predstaví Veronika Prášil Gidová.

Príbeh o Jeanovi Valjeanovi, galejníkovi na úteku, vychádza z kultového románu francúzskeho klasika Victora Huga Les Misérables (1862) a našiel adekvátne spracovanie v javiskovom muzikálovom stvárnení.

V jeho deji sa prelínajú príbehy hlavného hrdinu Jeana Valjeana, jeho neúnavného prenasledovateľa, policajného komisára Javerta, malej siroty Cosetty, ktorá nájde domov a neskôr aj svoju lásku v študentovi Mariusovi, zvrhlej komickej dvojice majiteľov krčmy Thénardierovcov, ktorí prežijú akýkoľvek politický režim.

To všetko na pozadí výbušnej doby, v lete roku 1830 v Paríži, keď vyrastú barikády revolúcie, ktorej sa mnohí hrdinovia tohto príbehu aj zúčastňujú.

Muzikál mal svetovú premiéru v roku 1980 v parížskom Paláci športu, anglická verzia muzikálu bola prvýkrát uvedená v londýnskom Barbican Theatre v roku 1985 a o dva roky neskôr na Broadwayi. Bedári sú najslávnejší a najdlhšie hraný divadelný muzikál na svete, ktorý má na svojom konte viac ako 160 medzinárodných ocenení vrátane ôsmich cien Tony Awards.

Filmová adaptácia s hviezdami Hughom Jackmanom a Russellom Crowom bola ocenená tromi Oscarmi, pôvodný album z predstavenia na Broadway, ako aj symfonická nahrávka získali cenu Grammy.

„Muzikál Les Misérables má v mojom srdci veľmi osobitné miesto, pretože po absolvovaní Konzervatória v Paríži bola mojou prvou významnou profesionálnou úlohou práve postava Cosetty, a to vo francúzskej produkcii Bedárov v roku 1991, čo bola pre mňa obrovská príležitosť a privilégium."

"Myslím si, že muzikál Bedári má stále čo povedať dnešnému divákovi. Ako režisérka a hudobný supervízor tejto inscenácie som vynaložila všetko úsilie a pracovala nekonečné hodiny s talentovaným ansámblom tak, aby sme na javisku Divadla Nová Scéna uviedli inscenáciu v kvalite, ktorá môže vyvolať rovnaké emócie, aké vyvoláva u ľudí na celom svete,“
povedala na tlačovej konferencii režisérka Marie Zamora.

„Je to jedno najúžasnejšie, najskvelejšie dielo v rámci muzikálových titulov, prevádzkovo, technicky je prípravný proces problematický, zdĺhavý, na začiatku som si nebola istá, či sme pripravení na takéto veľké sústo. Je to veľká výzva, nielen čo sa týka personálneho obsadenia, každá postava je veľmi dôležitá, veľmi spevácky náročná."

"Nie nadarmo hovoríme, že Bedári nie sú o titulných postavách, ale o jednom veľkom celku 33 ľudí na javisku, ktorí vydajú zo seba všetko, množstvo prestavieb, prevlekov. Všetky zložky tieto zložky zosúladiť do jedného úžasného celku je veľmi náročné,“
doplnila pre TASR generálna riaditeľka Divadla Nová scéna Ingrid Fašiangová.
 

Vyberte región