Veriaci si pripomenú Ružencovú Pannu Máriu aj tradičnými púťami

04.10.2019 Bratislava

Bratislava 4. októbra (TASR) - Cirkev slávi v pondelok 7. októbra spomienku na Ružencovú Pannu Máriu. Pri príležitosti spomienky sa na viacerých miestach na Slovensku konajú tradičné púte.

Modlitba ruženca má podľa tradície pôvod na prelome 12. a 13. storočia. Hovorí sa, že jej autorom a šíriteľom bol svätý Dominik, ktorý zomrel v roku 1221. V jeho diele ďalej pokračoval Rád kazateľov (dominikáni), ktorý založil svätý Dominik. Na Slovensku sa napríklad starajú o takzvané ružencové bratstvá, ktoré sú v mnohých farnostiach, a ich cieľom je modliť sa ruženec. Iné domnienky zase hovoria, že ruženec existoval už pred svätým Dominikom.

Ruženec patrí medzi najrozšírenejšie modlitby vo svete katolíckej cirkvi. Pozostáva zo štyroch častí, z ktorých každá má svoje pomenovanie podľa tajomstiev, ktoré nám sprostredkúva: radostný ruženec (udalosti Ježišovho detstva), ruženec svetla (Ježišovo účinkovanie), bolestný ruženec (Ježišovo umučenie) a slávnostný ruženec (zmŕtvychvstanie). Každá z týchto častí má päť desiatkov. Každý desiatok obsahuje modlitbu Otče náš, Zdravas Mária, Sláva Otcu a Ó, Ježišu.

Pri príležitosti sviatku sa na viacerých miestach na Slovensku konajú tradičné púte. Ružencovej slávnosti v Dominikánskom kostole v Košiciach v sobotu 12. októbra bude predchádzať od 7. októbra duchovná obnova.

Púť ružencových spoločenstiev chystajú v Ľutine. Pútnikov očakávajú v sobotu 5. októbra v Šaštíne, v Obišovciach (5. - 6. októbra) či na mariánskej hore Živčáková pri Turzovke (5. - 6. októbra).
 

Vyberte región