USA zopakovali hrozby voči Turecku, Trump radí Kurdom stiahnuť sa

13.10.2019 Celý región

Washington/Istanbul 13. októbra (TASR) - Spojené štáty zopakovali cez víkend svoje hrozby sankciami voči Turecku po tom, ako Ankara vyslala svoje jednotky do Sýrie, a varovali pred útekom zajatých bojovníkov teroristickej skupiny Islamský štát (IS). Informovala o tom v nedeľu agentúra DPA.

"Turecku som objasnil, že uvalíme rýchle, silné a tvrdé hospodárske sankcie, ak nedodržia svoje záväzky," vyhlásil americký prezident Donald Trump v sobotu večer miestneho času pred stúpencami vo Washingtone. K týmto záväzkom patrí "ochrana náboženských menšín a aj dohľad na zajatcov IS, ktorých sme zadržali", citovala ho DPA.

Kurdským bojovníkom podľa agentúry odporúčal, aby sa stiahli z oblastí bojov pri hranici s Tureckom. Je veľmi ťažké poraziť vojenskú moc, ktorá - na rozdiel od ich vlastných jednotiek - disponuje vzdušnými silami, uviedol Trump.

V súvislosti s odsunom amerických jednotiek z tejto oblasti americký prezident povedal: "Nemyslím si, že naši vojaci by tam mali byť a strážiť hranicu medzi Tureckom s Sýriou ďalších 50 rokov, keď nedokážeme strážiť naše vlastné hranice doma." Narážal tým na početné nelegálne prekročenia južnej hranice USA s Mexikom.

Krátko pred tureckou ofenzívou na severovýchode Sýrie, spustenou tento týždeň, Trump nariadil odchod amerických vojakov z tejto oblasti. Podľa kritikov tým umožnil tureckému vedeniu zakročiť proti milíciám sýrskych Kurdov, ktoré boli dôležitým spojencom USA v boji proti džihádistom z IS. Turecko považuje tieto milície za odnož kurdskej povstaleckej organizácie na svojom území a tým za teroristickú organizáciu.

Trump povedal, že Spojené štáty nemôžu viesť "nekonečné vojny".

"Našich veľkých hrdinov, našich skvelých vojakov, musíme priviesť domov. Je načase," vyhlásil na výročnom stretnutí amerických spoločensko-konzervatívnych aktivistov.

Blízky východ podľa agentúry AP vykreslil ako beznádejný prípad i po rokoch vojenskej angažovanosti a finančných investícií zo strany USA. "Je teraz menej bezpečný, menej stabilný a bojujú tam," dodal.

Trump tiež oznámil, že vyčlenil 50 miliónov dolárov núdzovej pomoci pre Sýriu na podporu tamojších kresťanských a iných náboženských menšín.
 

Vyberte región