Česko zastavilo vývoz zbraní do Turecka

15.10.2019 Celý región

Praha 14. októbra (TASR) - Česko v pondelok pozastavilo platnosť licencií na vývoz vojenského materiálu do Turecka. Na Twitteri o tom informoval vicepremiér a minister vnútra Jan Hamáček po tom, ako o tejto téme rokoval s premiérom Andrejom Babišom a ministrom priemyslu a obchodu Karlom Havlíčkom. Správu zverejnil český portál Novinky.cz.

"Náš export v oblasti obranného priemyslu nie je vôbec závratný, ide o 130 až 140 miliónov korún (5,03 až 5,42 milióna eur)," uviedol ešte pred rokovaním minister Havlíček. Dodal, že zástupcovia vlády priebežne celé popoludnie komunikujú s ministrom zahraničných vecí Tomášom Petříčkom, ktorý sa práve zúčastňoval na zasadnutí rady ministrov zahraničných vecí EÚ v Luxemburgu.

Títo ministri z krajín EÚ sa v pondelok zaviazali, že štáty EÚ budú koordinovať obmedzenie vývozu zbraní do Turecka - budú tak reagovať na tureckú vojenskú operáciu v Sýrii.

Petříček si na pondelok ráno predvolal tureckého veľvyslanca Ahmeta Necatiho Bigaliho a apeloval za zastavenie ofenzívy v Sýrii. Minister veľvyslancovi osobne zopakoval, že prioritou EÚ je diplomatické riešenie situácie v Sýrii a že ďalšie konflikty neprispievajú k stabilite regiónu. "Vyzval som týmto Turecko na zastavenie vojenskej akcie, apeloval som na diplomatické riešenie," oznámil Petříček.
 

Vyberte región