V pešej zóne sledovali diváci živé dramatické pásmo o narodení Ježiša

06.01.2009 Prešov

Prešov 6. januára (TASR) – Desiatky Prešovčanov dnes predpoludním po slávnostnej svätej liturgii v konkatedrále sv. Mikuláša sledovali v pešej zóne dramatické pásmo Živý Betlehem.
V rámci podujatia \"Keď tá jasná hviezda... \" ho v spolupráci s tamojšou radnicou pripravili členovia študentského divadelného súboru DTS (Divadlo teatrálnej skratky, pozn. TASR) pri Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity. V polhodinovom divadelnom predstavení o narodení Ježiša Krista, ktoré režíroval 37-ročný autor rozprávkových príbehov a viacerých rozhlasových hier Peter Karpinský, účinkovalo dovedna 15 mladých hercov. Do drevenej maštale so živými domácimi zvieratami sa prišli narodenému Mesiášovi pokloniť pastieri i traja králi z Východu.
\"Toto je v poradí druhé naše vystúpenie počas vianočných sviatkov, ktorým chceme hlavne deťom zaujímavou formou priblížiť jednu z najdôležitejších udalostí kresťanských dejín. Pre jedných sa síce Vianoce dnešným dňom už končia, ale v našom regióne je mnoho veriacich a tí oslavujú narodenie Božieho syna podľa juliánskeho kalendára, teda práve dnes si sadnú za štedrovečerný stôl. Aj takto im teda chceme spríjemniť sviatočnú atmosféru, \" uviedol pre TASR Karpinský. Hudbu k tomuto predstaveniu skomponoval Martin Michelčík, pričom upravil klasické koledy do modernejšej verzie.
Živý Betlehem je v podstate treťou produkciou študentského divadla, ktoré sa verejnosti snaží ponúknuť zaujímavý a netradičný pohľad na históriu. Podobným spôsobom pripravovali aj dramatizáciu upálenia bosorky v rámci Dní Zemplínskeho múzea v Michalovciach a počas Zemplínskeho jarmoku inscenovali v drahých dobových kostýmoch aj obrad barokovej svadby.
Po dramatickom pásme divákom na prešovskej hlavnej ulici zaspievala niekoľko vianočných kolied aj populárna speváčka ľudových piesní zo severovýchodného Slovenska Anna Poráčová v hudobnom sprievode harmonikára Igora Kretu. Svoje vystúpenie ukončila tradičným želaním pokojných sviatkov a úspešného Nového roka v rusínskom jazyku.
 

Vyberte región