Prešovský výrobca tepla Spravbytkomfort zatiaľ pracuje bez obmedzení

07.01.2009 Prešov

Prešov 7. januára (TASR) – Najväčší výrobca tepla a teplej úžitkovej vody (TÚV) v Prešove spoločnosť Spravbytkomfort, ktorá dodáva teplo do viac ako 20.000 domácností v meste, zatiaľ pracuje bez obmedzení.
Uviedla to dnes pre TASR v súvislosti so zastavením dodávok plynu na Slovensko riaditeľka spoločnosti Natália Banduričová. Podľa jej vyjadrenia bude spoločnosť reagovať na stav dodávok plynu na základe vyvíjajúcej sa situácie, pričom bude musieť akceptovať aj prípadné obmedzenia zo strany SPP.
\"Situáciu pozorne monitorujeme a čakáme na ďalšie opatrenia, ktoré budú prijímať zodpovedné orgány. Koncom minulého roka sme spustili do skúšobnej prevádzky novú technológiu na spaľovanie drevnej štiepky ako alternatívny spôsob výroby tepelnej energie. Teraz sa ukazuje, že naše strategické rozhodnutie investovať takmer 3 milióny eur (90,38 milióna Sk) do toho projektu bolo skutočne opodstatnené, \" dodala Banduričová. Prešovský výrobca tepla očakáva, že v priebehu nasledujúcich dní sa podarí pracovníkom dodávateľskej firmy z Rakúska technológiu doladiť a následne uviesť do ostrej prevádzky. Nová kotolňa na báze spaľovania alternatívneho paliva má byť schopná dodávať teplo do takmer 6.000 prešovských bytov.
\"Myslím si, že súčasná kritická situácia v dodávkach plynu presvedčí klientov, ktorí sa plánovali odpojiť od nášho centrálneho zdroja tepla, aby si ešte takýto závažný krok rozmysleli, pretože budovaním vlastných plynových kotolní sa viažu len na jeden druh paliva, a to ich môže výrazne obmedziť, \" konštatuje riaditeľka spoločnosti. Výroba tepla prostredníctvom nového kotla s výkonom 8 MW by mala úplne pokryť požiadavky odberateľov počas letného obdobia. V hlavnej vykurovacej sezóne bude táto technológia využívaná prioritne a ďalšiu energiu bude spoločnosť vyrábať spaľovaním plynu v súčasnej kotolni s výkonom takmer 26 MW. Podľa odhadov má nová technológia spotrebovať do 25.000 ton drevnej štiepky ročne.
Akciová spoločnosť Spravbytkomfort zabezpečuje v meste Prešov správu bytových domov, dodáva teplo a TÚV do viac ako 20.000 domácností a ďalších 65 nebytových a výrobných priestorov. Na prevádzku tepelnej siete využíva centrálnu kotolňu, 48 blokových kotolní a 61 odovzdávacích staníc.
 

Vyberte región