Štrba chystá knihu o histórii Štrbského Plesa

10.01.2009 Poprad

Bratislava 10. januára (TASR) - Obec Štrba chce vydať obrazovú publikáciu o histórii Štrbského Plesa, aby presvedčila verejnosť, komu táto časť vo Vysokých Tatrách nielen historicky patrí.
Je to v súvislosti s medializovanou kauzou o správu tohto územia, ktorú chce vykonávať mesto Vysoké Tatry. Spor nie je súdne ukončený, no Štrbania veria, že na svojom území budú správcami oni.
\"Máme asi 2000 pohľadníc o premenách Štrbského Plesa a to sú presvedčivé argumenty. Štrbské Pleso bolo, je a bude vždy štrbské, veď ho nikto nepremenuje, \" uviedol na nedávnej tlačovej konferencii v Bratislave starosta Štrby Michal Sýkora.
Plánovaná kniha priblíži históriu obce, ktorej prvá písomná zmienka pochádza z roku 1280. Osada Štrbské Pleso vznikla v roku 1872 a Tatranská Štrba o osem rokov neskôr. Všetky tri časti tvorili dlhodobo integrálnu súčasť Štrby a jedného katastrálneho územia. V okolí jazera Štrbské Pleso vyvíjali Štrbania hospodársku činnosť. V nižšie položených lesoch ťažili drevo, Mlynická dolina sa stala ich pastierskym terénom pre dobytok. Prepojenie medzi Štrbským Plesom a Tatranskou Štrbou bolo najskôr pre konské povozy, na ktorých štrbskí fiakristi prevážali z jazera ľad a ten potom železnicou rozvážali do Pešti, Viedne a iných veľkomiest na chladenie nápojov. Okrem vybudovania Košicko-bohumínskej železnice v roku 1871 s rýchlikovou stanicou v Tatranskej Štrbe, zlepšila od roku 1896 podmienky cestovného ruchu parná ozubnicová železnica medzi Tatranskou Štrbou a Štrbským Plesom. Obec Štrba zabezpečila medzi týmito osadami cestu, na Štrbskom Plese vybudovanie vodovodu, kanalizácie a elektrizácie, vznikali jednoduché ubytovne a ďalšie objekty. Až do roku 1904 bolo Štrbské Pleso odkázané na poštový úrad v Štrbe a zásielky tam vynášal na vlastnoručne zhotovených lyžiach lesník Ján Sýkora.
Po druhej svetovej vojne sa začali presadzovať snahy predstaviteľov mesta Starý Smokovec a štátu o násilné odčlenenie časti území 22 podtatranských obcí a vytvorenie mesta Vysoké Tatry. Obce s tým nesúhlasili a Štrbania sa opakovane bránili rôznymi memorandami aj argumentmi. Neúspešne, v roku 1947 vzniklo rozsiahle mesto pomenované podľa slovenských veľhôr. Až v roku 1990 sa naskytla príležitosť napraviť túto historickú krivdu a Štrba ju v rámci reštitúcie využila. Po 17-ročnom úsilí Najvyšší súd (NS) SR 3. mája 2007 ukončil spor v prospech Štrby, ktorá začala preberať svoje odňaté územie podľa geometrického plánu. Po právoplatnosti rozsudku (13. augusta 2007) začala obec spravovať územie i upravovať vzhľad Štrbského Plesa, zlepšovať služby, organizovať rôzne aktivity.
Mesto Vysoké Tatry podalo 5. septembra 2007 sťažnosť na Ústavný súd (ÚS) SR, ktorou požadovalo zastavenie odovzdávanie územia a ďalšie skutočnosti. Po roku ÚS rozhodol, že ruší rozsudok NS a vec vracia na ďalšie konanie. Tým sa začali začiatkom tohto roka medializované spory medzi mestom Vysoké Tatry a obcou Štrba.
 

Vyberte región