NOVEMBER89: Študenti po rekonštrukcii vlády opäť hrozili štrajkom

13.11.2019 Bratislava

Bratislava 13. novembra (TASR) – Nenásilná forma obrodného spoločensko-politického procesu v Československu dala udalostiam meno Nežná revolúcia. Po policajnom zásahu v Prahe 17. novembra 1989, následných masívnych prejavoch nespokojnosti v uliciach, odstúpení straníckych funkcionárov a po generálnom štrajku 27. novembra, stále trval ostrý štrajk študentov.

Článok ústavy o vedúcej úlohe komunistickej strany bol 29. novembra zrušený a premiér federálnej vlády Ladislav Adamec prejavil ochotu viesť dialóg so zástupcami nespokojnej verejnosti. Tá žiadala zmenu vlády, prípadne jej demisiu. Samotné Občianske fórum ani Verejnosť proti násiliu o účasť v tejto vláde záujem nemali.

Adamec sa nakoniec rozhodol federálnu vládu rekonštruovať s tým, že by zostal na jej čele. Mená nových navrhovaných ministrov sa objavili 3. decembra 1989 a to opäť zdvihlo vlnu odporu. V novom kabinete mala mať komunistická strana okrem samotného premiéra ďalších 15 ministrov, po jednom kresle by obsadili členovia strany socialistickej a ľudovej, doplniť ju mali aj traja nestraníci. Okamžite reagovali občianske iniciatívy aj študentské hnutie a hrozili ďalším generálnym štrajkom.

"Vedenie KSČ zrejme doteraz nepochopilo vážnosť mimoriadnej situácie a proti všeľudovej mienke, ktorá ho pozbavila monopolnej moci, umelo udržiava svoje pozície a snaží sa o zvrátenie situácie vo svoj prospech," uvádza sa v letáku so Stanoviskom slovenského koordinačného výboru vysokých škôl, ktorý sa objavil v uliciach.

Študenti v ňom zdôrazňujú, že takéto zloženie vlády neposkytne žiadne záruky na vybudovanie pluralitného systému a demokratického štátu. Obávajú sa, že takáto vláda nebude schopná doviesť spoločnosť k demokratickým voľbám.

"Preto naďalej zotrvávame v štrajku a žiadame demisiu federálnej vlády. Takisto vyslovujeme nedôveru vláde SSR (Slovenská socialistická republika), ktorá doposiaľ neučinila dostatočné kroky k zmene situácie na Slovensku," píše sa vo vyhlásení. Koordinačný výbor upozornil, že svoje stanovisko i odhodlanie už raz jasne vyjadrili generálnym štrajkom 27. novembra a zo svojich požiadaviek nemienia ustúpiť.

"V prípade, že naše požiadavky nebudú akceptované, vyzveme všetkých pracujúcich k druhému generálnemu štrajku 11. decembra 1989," píše sa v posledných riadkoch vyhlásenia.
 

Vyberte región