Slovensko bičuje dážď a vietor, 3600 domácností je bez elektriny

13.11.2019 Bratislava

Bratislava 13. novembra (TASR) - Streda má byť na celom Slovensku upršaná, Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahy pred dažďom, ktoré platia vo všetkých krajoch až do polnoci.

Zatiaľ čo pre Bratislavský, Trnavský, Nitriansky a Trenčiansky kraj meteorológovia vydali výstrahy prvého stupňa, pre Banskobystrický, Prešovský, Košický a Žilinský kraj platia výstrahy druhého stupňa.

SHMÚ na stredu varuje aj pred povodňami. V okresoch Liptovský Mikuláš, Ružomberok a Gelnica platia výstrahy tretieho stupňa. "Vzhľadom na očakávaný a pretrvávajúci trvalý dážď a nasýtenosť povodí je predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity," uviedli meteorológovia.

Na rieke Slaná v okresoch Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava platí druhý stupeň výstrahy pred povodňami. Rovnako na hornom Hrone v okrese Brezno. Povodne hrozia aj v okresoch Zvolen, Detva, Banská Bystrica, Poltár, Tvrdošín, Kežmarok, Poprad, Spišská Nová Ves a Levoča, platia výstrahy prvého stupňa. Vývoj hydrologickej situácie bude SHMÚ priebežne aktualizovať.

Okrem toho SHMÚ vydal výstrahy prvého a druhého stupňa pred vetrom na horách v okresoch Banská Bystrica, Brezno, Poprad a väčšine okresov Žilinského kraja.

V Demänovskej doline vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity


Demänovská Dolina 13. novembra (TASR) – Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásila v stredu ráno starostka Demänovskej Doliny Ľubomíra Klepáčová. V obci aktuálne zasahujú profesionálni aj dobrovoľní hasiči. Podľa starostky hrozí vybreženie potoka.

"Výstrahy Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) sa naplnili, intenzívne prší. Situáciu celý čas monitorujeme, robia sa všetky protipovodňové opatrenia. Dážď zatiaľ neustáva, uvidíme, ako sa to bude vyvíjať ďalej," priblížila Klepáčová pre TASR.

Silné dažde dvíhajú hladiny aj viacerých ďalších vodných tokov na Liptove. Najkritickejšia situácia je podľa riaditeľky Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Liptovskom Mikuláši Evy Krajčiovej práve v Demänovskej Doline, tretí povodňový stupeň však vyhlásili v ďalších piatich obciach na Liptove. "Problémy hlásia aj z Liptovského Jána. Potok v Demänovskej Doline sa zatiaľ nevylial, no na niektorých miestach je to na hrane. Robíme opatrenia, voda však stále stúpa a dosť rýchlo," doplnila Krajčiová.

Situáciu v okolí Demänovskej Doliny monitorujú aj hliadky Policajného zboru, ktoré zároveň dohliadajú na bezpečnosť v cestnej premávke. "Silné dažde dvíhajú hladiny vodných tokov na Liptove, pričom na niektorých miestach hrozí zaplavenie ciest," informovali policajti na sociálnej sieti.

SHMÚ na stredu varuje pred povodňami. V okresoch Liptovský Mikuláš, Ružomberok a Gelnica platia výstrahy tretieho stupňa. "Vzhľadom na očakávaný a pretrvávajúci trvalý dážď a nasýtenosť povodí je predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity," uviedli meteorológovia.

V Liptovskom Hrádku vyčíňal vietor, následky momentálne odstraňujú


Intenzívny dážď sprevádzaný silným vetrom napáchal v uplynulých hodinách v Liptovskom Hrádku viaceré škody. Na ich odstránení pracujú zamestnanci Odboru technických služieb Mestského úradu v Liptovskom Hrádku.

"Spadnutý strom poškodil verejné osvetlenie pred vstupom do arboréta zo strany od polikliniky. Veľký konár spadol aj na ulici Pod lipami. Vo viacerých lokalitách sme odstraňovali popadané konáre. Naprávali sme aj niekoľko kontajnerov, ktoré odfúkol silný vietor," priblížil vedúci odboru technických služieb Roman Beňo.

Mesto informácie zverejnilo v stredu dopoludnia na oficiálnej webovej stránke.

Vplyvom silného vetra došlo v okrese Poprad k výpadkom v 3600 domácnostiach

Spoločnosť Východoslovenská distribučná (VSD) zaznamenala v noci na stredu na svojom distribučnom území, najmä v okrese Poprad, výpadky v distribúcii elektriny v niekoľkých stovkách domácností. „Dôvodom bol silný vietor na horách, kde je výstraha tretieho stupňa, ale takisto dážď, pre ktorý platí výstraha druhého stupňa. Tieto nepriaznivé poveternostné podmienky spôsobili, že na elektrické vedenia spadli stromy, potrhali vodiče a poškodili izolátory,“ informovala Andrea Forbergerová z VSD.

Celkovo bolo v najkritickejšom čase nezásobených približne 3600 odberných miest. Pracovníci VSD okamžite začali s vymedzovaním porúch a do terénu nastúpili pohotovostné zložky, aby odstránili následky vplyvov počasia. „Najvážnejšiu poruchu z pohľadu obyvateľstva na napäťovej hladine NN - nízke napätie - sme zaznamenali v obci Malá Frankovka, kde došlo až k poškodeniu podperných bodov, teda stĺpov a vodičov. Niektoré vodiče totiž spadli až na cestu,“ upozornila Forbergerová.

Aktuálne sa podarilo obnoviť distribúciu elektriny do viac ako 82 percent odberných miest. V prípade zostávajúcich nezásobených častí obcí ako Tatranská Javorina, Lysá Poľana, Podspády a Ždiar, VSD intenzívne pracuje na obnovení dodávky elektriny.

Pre silný vietor vyhlásili v noci na stredu v obci Ždiar mimoriadnu situáciu. Cesta I/66 smerom na Poľsko bola niekoľko hodín neprejazdná. Obyvatelia neďalekej Tatranskej Javoriny sú bez elektriny už od utorkového (12. 11.) večera.
 

Vyberte región