OECD: Globálny obchod sa prudko spomalil

13.11.2019 Celý región

Paríž 13. novembra (TASR) - Globálny obchod už zrejme klesá, uviedol generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Ángel Gurría. Investície a obchod sú podľa neho v tejto chvíli závislé od dohody medzi USA a Čínou.

"Tempo rastu obchodu spadlo z 5,5 % v roku 2017 v podstate na nulu. V skutočnosti je obchod v tejto chvíli asi už negatívny, už klesá. Investície v dôsledku tejto neistoty išli z rastu 5 % na asi 1 % a v súčasnosti sa ďalej spomaľujú. Takže rast prudko padol v priebehu krátkeho času."

OECD v septembri znížila svoju prognózu rastu globálnej ekonomiky v tomto roku na 2,9 %, čo by bolo najmenej od finančnej krízy v rokoch 2008/09. Na budúci rok očakáva expanziu o 3 %. Ešte v marci OECD počítala v tomto roku s nárastom o 3,2 % a v roku 2020 o 3,5 %.

Gurría varoval, že ak sa budú naďalej prijímať protekcionistické opatrenia a vzrastú obchodné bariéry a napätia, dôsledky môžu byť ešte horšie. Dodal, že prognózy rastu svetovej ekonomiky sú teraz vo veľkej miere závislé od výsledku rokovaní medzi USA a Čínou.
 

Vyberte región