V ankete Zlatý Pedál desiaty triumf Petra Sagana

20.12.2019 Bratislava

Bratislava 20. decembra (TASR) - Peter Sagan sa po deviaty raz za sebou stal absolútnym víťazom ocenenia pre najlepšieho slovenského cyklistu v uplynulej sezóne. Dvadsaťdeväťročný cyklista triumfoval v ankete desiatykrát. Druhý skončil Martin Haring a tretí bol Ján Andrej Cully. Najlepších športovcov ocenili v piatok v Bratislave.

Zlatý pedál už tradične uzatvára cyklistickú sezónu na domácej pôde. Víťaz v kategórii cestná cyklistika získal v tejto sezóne rekordný siedmy zelený dres na Tour de France. Na MS v Yorkshire pridal k tomuto úspechu 5. miesto. Darilo sa mu aj na pretekoch Okolo Švajčiarska, kde zvíťazil v bodovacej súťaži.

Medzi horskými cyklistami obhájil triumf z vlaňajška Martin Haring (Dukla Banská Bystrica), keď v sezóne vybojoval 11 víťazstiev UCI, z toho tri v jednotkovej kategórií. Vo svetovom rebríčku mu patrí 29. miesto, čo je najlepšie umiestnenie v histórii samostatného Slovenska.

V disciplíne zjazd/four cross získal triumf v ankete Adam Rojček (Kellys Factory Team), ktorý počas sezóny napriek zraneniu vybojoval 4. miesto na ME, 2. miesto na pretekoch Európskeho pohára v Špičáku či 18. miesto na pretekoch Svetového pohára v Maribore.

V kategórii cyklotrial získal ocenenie najlepšieho cyklistu Samuel Hlavatý (CK Rudina), v dráhovej cyklistike si cenu prebrala Alžbeta Bačíková (CK Dukla Bratislava). Medzi bikrosármi sa tento rok najviac darilo Kristíne Madarásovej.

Ocenenie v disciplíne freestyle BMX si odniesol majster Slovenska Michal Kovačovič, cenu najlepšieho cyklokrosára si tento rok prebral Matej Ulík (Expres CZ Tufo Team Kolín).

Víťazkami kategórie sálová cyklistika sa stala dvojica v zložení Dóra Rákoczová a Eszter Kulichová. Mladá dvojica krasojazdkýň získala 5. miesto na ME a 10. miesto na MS.

Ocenenie v kategórii najlepší paracyklista si prebral Jozef Metelka, ktorý tretíkrát triumfoval na MS v časovke cestných pretekov zdravotne znevýhodnených športovcov, získal na MS zlato v stíhacích pretekoch na dráhe i titul vicemajstra sveta na 1 km s pevným štartom.

Za talent roka 2019 vyhlásili Martina Svrčeka (CyS – Akadémia Petra Sagana). Mladý kadet z liahne Petra Sagana vybojoval na EYOF 3. miesto. Zároveň dvakrát zvíťazil na medzinárodných pretekoch kadetov Závod míru Jevíčko, odkiaľ si odniesol aj prvenstvo v bodovacej súťaži.

Novinkou medzi oceneniami bolo vyhlásenie najlepšieho rozhodcu, ktoré si prebral Pavol Miazdra. Za celoživotný prínos pre slovenskú cyklistiku ocenili Josefa Dvořáka.

Výsledky ankety Zlatý pedál 2019:

Cestná cyklistika – Peter Sagan

Horská cyklistika cross country – Martin Haring

Dráhová cyklistika – Alžbeta Bačíková

Masters – Peter Ftorek

Zdravotne znevýhodnený – Jozef Metelka

Sálová cyklistika – Eszter Kulich, Dóra Rákocza

Cyklotrial – Samuel Hlavatý

Horská cyklistika zjazd/four cross – Adam Rojček

Cyklokros – Matej Ulík

Bikros/BMX - Kristína Madarasová

BMX Freestyle – Michal Kovačovič

Talent roka 2019 – Martin Svrček

Rozhodca roka 2019 – Pavol Miazdra

Cena za celoživotný prínos pre slovenskú cyklistiku – Josef Dvořák


Zlatý pedál 2019 - celkovo:

1. Peter Sagan

2. Martin Haring

3. Ján Andrej Cully
 

Vyberte región