Medzinárodná súťaž kresleného humoru Zlatý súdok vstupuje do 15.ročníka

27.01.2009 Prešov

Prešov 27. januára (TASR) – Medzinárodná súťaž kresleného humoru Zlatý súdok 2009, ktorú v Prešove organizuje karikaturista Fedor Vico, vstupuje do 15. ročníka.
Autori môžu svoje práce na tému pivo prihlásiť do 23. februára, keď sa zíde odborná porota a určí konečné poradie súťažiacich. Najvyšším ocenením je Grand Prix Zlatý súdok, s ktorým sa spája odmena 500 eur (15.063 Sk). Okrem toho autori, ktorí sa umiestnia na prvých troch priečkach, získajú finančné odmeny 200 eur (6025,20 Sk), 150 eur (4518,90 Sk) respektíve 100 eur (3012,60 Sk).
\"Každý autor môže do súťaže prihlásiť najviac päť svojich prác v originálnej podobe, vrátane grafických techník, veľkosť nemá presiahnuť formát A4. Označené práce treba zaslať do Šarišskej galérie v Prešove, kde sa už tradične 1. apríla uskutoční vernisáž i odovzdávanie cien, \" uviedol pre TASR Vico.
Držiteľom Grand Prix 14. ročníka medzinárodnej súťaže kresleného vtipu na tému pivo sa stal poľský karikaturista Henryk Cebula, ktorý sa na prešovskej súťaži zúčastňuje už niekoľko rokov. Prvú cenu dostal Andreas Malecki z Nemecka, ďalšou v poradí bola Camila Tabakaová z Poľska a tretie miesto získalo dielo bulharského karikaturistu Nikolaia Arnaudova. Porota pred rokom posudzovala celkove 425 prác od 159 autorov z 34 krajín z celého sveta. Najpočetnejšie zastúpenie mali po Slovákoch autori z Českej republiky, Poľska, Ukrajiny ale aj Číny. Prvý raz sa objavili aj práce z exotických krajín, napríklad z Filipín a Kórejskej republiky. Predsedom odbornej poroty bol poľský pedagóg a výtvarník Tadeusz Blonski, ktorý prednáša výtvarné umenie na Fakulte úžitkových umení v Košiciach a Rzeszowe.
Organizátori súťaže očakávajú, že do 15. ročníka zašlú autori asi 500 kresieb.
 

Vyberte región