Premiéru hry Betlehem si môžu diváci vychutnať priamo na javisku

29.01.2009 Prešov

Premiéru divadelného predstavenia Betlehem, autora Jana Antonína Pitínskeho, ktorú uvedie v piatok 30. januára na veľkej scéne Divadlo Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove, si budú môcť diváci vychutnať priamo na javisku.
Réžiu klasického biblického príbehu s prvkami reality, okoreneného jemným humorom zverili hosťujúcemu 38-ročnému Markovi Zákosteleckému z Hradca Králové. Pred viac ako rokom ho oslovil umelecký šéf DJZ Michal Náhlik počas spolupráce s prešovským bábkovým divadlom. Napriek tomu, že nie je profesionálny režisér, ale scénograf, divadlo mu ponúklo, aby pripravil predstavenie, ktoré by mohli odohrať pri príležitosti 65. výročia uvedenia historicky prvej divadelnej premiéry v Prešove. \"Podmienkou bolo, aby som do inscenácie obsadil celý súbor. A preto som si vybral dielo, ktoré vlastne nemá klasického hlavného hrdinu. Keďže som si ako neskúsený režisér netrúfal zaplniť divákmi toto obrovské hľadisko, vymyslel som si, že využijem javiskovú točňu a umiestnim diváka priamo do stredu diania, \" povedal po dnešnej predpremiére režisér divadelnej hry.
Predstavenie je rozdelenie do troch častí, ktoré zobrazujú príbeh Ježiša v Betleheme, cestu pútnikov za narodeným mesiášom, ale aj boj dobra s diablom a so smrťou. Zvláštnosťou inscenácie je to, že ju môže sledovať naraz len 96 divákov, ktorí sedia priamo na točni a celý príbeh sa odohráva na statickej scéne okolo nich. Počas deja sa točňa uvedie do pohybu celkom dvanásťkrát, aby divákov postavila vždy pred inú scénu. \"Je to veľmi milé a pekné predstavenie. To, že je scénicky netradične spracované, mi neprekáža. Sám som zvedavý, ako sa budú cítiť diváci na doskách, ktoré znamenajú svet, \" povedal jeden z najstarších členov prešovského divadelného súboru Jozef Stražan.
Historicky prvá premiéra sa v Prešove uskutočnila presne pred 65 rokmi, kedy si diváci mali možnosť pozrieť hru Ferka Urbánka Škriatok. Betlehem je v poradí tretia premiéra v tejto divadelnej sezóne. Divadlo Jonáša Záborského v Prešove ju uvedie 30. januára o 19.00 h na veľkej scéne.
 

Vyberte región