Na benefičnom koncerte Pre bytovku Mukačevská hrali desiatky umelcov

20.01.2020 Prešov

Prešov 19. januára (TASR) – Na veľkú koncertnú sálu sa v nedeľu popoludní premenila prešovská Tatran Handball aréna. Na benefičnom koncerte Pre bytovku Mukačevská vystúpili tri desiatky interpretov a skupín z Prešova aj iných končín Slovenska.  

Koncert otvárala dievčenská rocková skupina Wandererove Segry, po nich prišli na pódium skupina BB Country, tanečná formácia Grimmy Dance Studio, speváčka Viki Olejárová, skupina 1st Pink Floyd Revival, skupina Papyllon, spevák Jakub Petraník či skupina Stopa. Veľký úspech u divákov mala speváčka Katarína Knechtová. Podľa jej slov sa účasť na tomto koncerte nedala odmietnuť, keďže býva veľmi blízko pri výbuchom zničenej bytovke.

Úspech u divákov mala aj folková speváčka Veronika Rabada. Postihnutých obyvateľov prišiel podporiť i slovenský country spevák Alan Mikušek, do Prešova nemali ďaleko ani populárni Kollárovci, s pesničkami Štefan a Taká sa mi páči sa uviedla skupina Hrdza. Z Košíc prišiel Lukáš Adamec, zaspieval známe skladby Dýcham, Keď ma raz odsúdia či Tancuj.

Veľký ohlas malo vystúpenie Kandráčovcov. Hit Sokoly rozhýbal celú arénu, kapela však už má nový album, ktorému dala názov Do rána hraj a vyšiel v novembri minulého roka. Prešovskí Eleven Hill ponúkli hit Room Of Ghost. Z Bratislavy prišiel podporiť koncert Paľo Drapák; známy spevák vybral hity Zaľúbená žaba a Slnko nevychádzaj z éry skupiny Metalinda. Rovnako z Bratislavy prišla známa a stále populárna východniarka Beáta Dubasová s hitom Vráť mi tie hviezdy.

Záver šesťhodinového hudobného maratónu patril domácej kapele Akustika. Po nej prišla kapela Komajota Martina Husovského, ktorá zahrala Ráno v novinách a pri piesni Mesto v nás sa k nej pripojil aj saxofonista Mário Gapa Garbera. Finále patrilo formácii Atlantída, s ktorou vystúpil aj trubkár Marek Majoroš. On a jeho manželka sú jednou z priamo postihnutých rodín tejto tragédie.

"Vystúpenie je to najmenej, čo sme mohli spraviť pre ľudí, ktorí potrebujú našu pomoc. Viem, že ľudský život nič nevynahradí, ani mnohé životné straty, ktoré tí ľudia zažili. Ak to aspoň trocha pomôže zlepšiť ľuďom z Mukačevskej ich životný údel, bola to naša povinnosť. Verím, že rok 2020 bude pre tých ľudí oveľa radostnejší, pokojnejší, nech ho prežijú v zdraví. Dvihla sa veľká vlna spolupatričnosti, čo ma milo prekvapilo a v dobrom zasiahlo. Mali by sme zanechať spory, sváry, nenávisť, nech sa snažíme urobiť niečo jeden pre druhého, šťastie človeka spočíva v tom, ak urobí šťastným tých druhých," povedal po koncerte pre TASR Ondrej Kandráč, šéf skupiny Kandráčovci.

"Pozvanie som prijala, prešlo mi hlavou celé moje študentské obdobie v Prešove, mám tu spolužiakov, kamarátov, ľudí, ktorí ma vždy prídu podporiť, keď tu mám koncert. To, čo sa stalo, môže sa stať hocikomu z nás, je to nevyspytateľná vec, myslím, že si musíme pomáhať," uviedla speváčka Beáta Dubasová.

"Pociťujeme spolupatričnosť, neváhali sme, keď nás oslovili. Prešov je komunitné mesto a rodina muzikantov tu je veľmi silná. Som veľmi rád, že to vyšlo takto, že všetci čo mohli, podporili tento projekt," dodal líder Komajoty Martin Husovský.

"Hneď po tragédii som sa zaoberal myšlienkou benefičnej akcie, spomenul som si na projekt Boba Geldofa Live Aid, ktorý dal dohromady kopu umelcov a inicioval ich pre dobrú vec. Oslovil som umelcov a začali desiatky telefonátov aj sms-iek. Myšlienku sme dotiahli po Vianociach, postavili sme dramaturgiu koncertu. Myslím si, že sa to podarilo, jedno veľké ďakujem patrí všetkých umelcom a celému štábu, ktorý koncert pripravil," doplnil organizátor Rudo Voit.

"Super akcia, hral som s kamarátmi, ktorí hrali pre nás, od popoludnia som tu mal veľmi veľa priateľov a známych. Som vďačný, myslím nielen ja ale všetci, ktorí sme v tom dome bývali, za túto úžasnú akciu. Super kamaráti sú aj Chiki Liki Tu-A, ktorí ma milo prekvapili tým, že mi venovali vybrané vstupné z koncertu. Sme vďační, že na nás myslia všetci," povedal Marek Majoroš, jeden z obyvateľov zničenej bytovky na Mukačevskej ulici.

Všetci umelci vystúpili na koncerte bez nároku na honorár. Celý výťažok z koncertu poukážu organizátori na už zriadený transparentný účet mesta Prešov.
 

Vyberte región