Ceny ropy klesli, cena Brentu sa pohybuje pod 64,60 USD/barel

21.01.2020 Celý región

Singapur 21. januára (TASR) - Ceny ropy v utorok klesli napriek obmedzeniu produkcie v Líbyi, kde ropná firma vyhlásila stav force majeure. Cena Brentu skĺzla pod 65 USD za barel (159 litrov) a cena americkej WTI klesla k hranici 58 USD/barel. Trhy totiž predpokladajú, že v prípade akýchkoľvek problémov štáty Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) potrebný objem suroviny na trh dodajú.

Líbyjská ropná spoločnosť NOC vyhlásila stav force majeure na dodávky ropy z dvoch veľkých ropných ložísk na juhozápade krajiny El Šarára a El Feel. Firma tak informovala, že v dôsledku neovplyvniteľnej vyššej moci nemôže plniť dohodnuté kontrakty. Dôvodom je, že od nedele (19. 1.) sa produkcia z ložísk začala obmedzovať, keďže Líbyjská národná armáda (LNA) pod vedením generála Chalífa Haftara predtým zablokovala kľúčový ropovod.

V predchádzajúcom období ceny rástli, k čomu prispeli aj protivládne protesty v Iraku. Neskôr sa však ukázalo, že tieto protesty produkciu z južných ropných ložísk neovplyvnili. Navyše, akýkoľvek výpadok v dodávkach môže vykompenzovať OPEC. Podľa analytikov z ING Economics má organizácia dostatočnú voľnú kapacitu, najmä v Saudskej Arábii.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s marcovým kontraktom dosiahla do 7.26 h SEČ 64,54 USD za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 66 centov.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou vo februári zaznamenala 58,18 USD/barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke tak klesla o 36 centov.

(1 EUR = 1,1085 USD)
 

Vyberte región