HORA SMRTI: Nezvestných po páde lavíny na Annapurne hľadá armáda

22.01.2020 Celý región

Káthmandu 21. januára (TASR) - Vojenskí záchranári začali v utorok prekopávať sneh v dvoch horských lokalitách v oblasti himalájskeho vrchu Annapurna v Nepále, kde lavína zasiahla štyroch juhokórejských horolezcov s trojicou nepálskych vysokohorských sprievodcov, píše agentúra Reuters.

Horolezci sú nezvestní od piatka, keď ich počas cesty na horu Annapurna so sebou strhla lavína. Podľa nepálskeho úradu pre cestovný ruch miesto prekopávajú armádni záchranári, ktorých vyviezli vrtuľníkmi.

"Je tam hlboký sneh a práce potrvajú dlhšie," povedal predstaviteľ úradu.

Podľa zástupcu armády deviati záchranári na mieste prenocujú a v pátraní budú pokračovať v stredu skoro ráno.

Operácia môže trvať niekoľko týždňov, keďže lavína navalila na mieste tragédie až 3,6 metra snehu. Nešťastie sa stalo zhruba 150 kilometrov severozápadne od metropoly Káthmandu.

Incident sa stal v nadmorskej výške zhruba 3230 metrov na vyhliadkovom okruhu neďaleko základného tábora pod Annapurnou po piatkových výdatných snehových zrážkach.

Annapurna - desiaty najvyšší vrch Zeme - je známa lavínami a technickou náročnosťou. Na tomto vrchu zahynulo už viac ľudí než na Mount Evereste, najvyššej hore sveta.

Okolie Annapurny navštevujú každý rok tisíce vyznávačov trekingu, ktorí tu vyhľadávajú ohromujúce výhľady na Himaláje. Výlety sa však väčšinou konajú na jar a na jeseň.

V roku 2014 na tomto obľúbenom okruhu zahynulo vo víchrici približne 40 ľudí; ide o jednu z najväčších tragédií svojho druhu v Nepále.
 

Vyberte región