V spore o katastrálne územie Štrbského Plesa mesto avízovalo zmeny

04.02.2009 Poprad

Vysoké Tatry 4. februára (TASR) - Magistrát Vysokých Tatier očakáva, že Správa katastra v Poprade obnoví pôvodný právny stav a územie Štrbského Plesa vráti pod správu mesta.
Vyplýva to z informácie Úradu geodézie, kartografie a kastra Slovenskej republiky (SR), o ktorom dnes informoval novinárov primátor Ján Mokoš. Predpokladá, že zmena by sa mohla udiať do 30 dní, najneskôr do 90 dní v zmysle zákona.
\"Zásadný obrat je v tom, že 2. februára sme dostali oznámenie z Úradu geodézie, kartografie a katastra, kde konštatuje, že zápis do katastra musí byť vykonaný v súlade s pôvodným právnym stavom, teda so stavom pred rozhodnutím Najvyššieho súdu. Znamená to, že územie bude spravovať mesto Vysoké Tatry, \" uviedol primátor. Na margo daňových povinností občanov a podnikateľských subjektov uviedol, že mesto nechce zaťažovať daňovníkov. \"Budeme rokovať s obcou Štrba a pokiaľ nedôjde k dohode alebo vzniknú ďalšie škody, budeme si ich uplatňovať od štátnych orgánov, predovšetkým od Správy katastra v Poprade. Stratili sme tri mesiaci, kedy dominovali emócie\".
Primátor zdôraznil, že Ústavný súd zrušil rozhodnutie Najvyššieho súdu z 3. mája 2007 a vec vrátil na ďalšie konanie. Žiadne iné rozhodnutie dovtedy nenadobudlo právoplatnosť, takže pravda je na strane mesta. Podľa jeho slov Správa katastra v Poprade nerešpektovala zákon. Argumentoval paragrafmi 59 a 34 novely Katastrálneho zákona, ktoré uvádzajú, že správa katastra opraví údaje, ak sú v rozpore so zákonom aj bez návrhu, resp. ak súd rozhodne o neplatnosti.
Na otázku, či sa neobnoví \"tabuľová vojna\" primátor Vysokých Tatier odpovedal, že súčasné tabule s názvom Štrbské Pleso zostanú na mieste do zmeny zápisu v katastri.
Tlačová agentúra SR požiada o stanovisko aj vedenie obce Štrba.
 

Vyberte región